ATSO yoğun çalışıyor

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclis Toplantısı’nda güncem gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu

ATSO yoğun çalışıyor
ATSO yoğun çalışıyor Admin
Bu içerik 4603 kez okundu.

Gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunan ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, “Yumurtacılık sektörü sıkıntılı günler geçirmektedir. Bu sektörde yüzde 61 düzeyinde ihracat düşüşü yaşandı. Bunun tek sebebi, Irak’ın yumurta ithal etmeme yönünde aldığı karardı. İlgili Meslek Komitemiz, Komite Başkanı ve Meclis Üyemiz Mehmet Kumartaşlı tarafından toplandı. Hacı Sait Evrenkaya ve diğer yumurtacı üyelerimizle istişare ettiler. Neticede belli sorunlar için belli çözüm önerilerini oluşturdular. Biz de bunu Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan başlayarak ilgili mercilere ilettik ve basın açıklaması yaptık. İnşallah dileklerimiz ve isteklerimiz kısa sürede yerine getirilir ve bizim için çok önemli olan bu sektörde daha iyi günler yaşarız. Bu sektörün geçen yılki ihracatı 79 milyon dolardı. Bu, ihracatımızı önemli ölçüde etkileyecek bir rakam. İnşallah hem bizim, hem ilgili kurumların çalışması ile sıkıntıların aşılacağına inanıyoruz. Bu konudaki lobi faaliyetlerimizi yaptık, yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz”

Mutluluk duyuyorum

“Yoğun ve verimli bir ayı geride bıraktık. Bu nedenle Odamız adına mutluluk duyuyorum” diyen Serteser, “Meselâ geçen hafta iki önemli faaliyete imza attık. 18 Haziran’da Çin’den gelen iş insanlarını, Odamızda misafir ettik. Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Liu Yuhua ve beraberindeki alım heyeti ile önce Meclis Salonumuzda tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda geniş katılımlı toplantı yaptık; ardından İkili İş Görüşmeleri gerçekleştirildi. Ki bize göre organizasyonun en önemli kısmı, İkili İş Görüşmesi idi. Çünkü Türk ve Çinli iş insanları, doğrudan bağlantı kurma, alım ve satış imkanı buldu. Türkiye’nin birçok yerinden buraya iş insanları geldi. Meselâ Tekfen Holding, bu görüşmelere 3 yetkilisi ile katıldı. İkili İş Görüşmeleri sırasında Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi, Sayın Milletvekilimiz Prof. Dr. Veysel Eroğlu da toplantı salonunu ziyaret etti ve gördüğü tablodan oldukça memnun kaldı. Toplantı sonrasında, Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Liu Yuhua’ya Afyonkarahisar’ın termal zenginliklerinden, tarihi ve kültürel özelliklerinden, turistlerin ilgisini çekebilecek mekanlarından bahsettim.”

Potansiyel harekete geçmeli

“Afyonkarahisar; Çin’e mermer, kiraz, tıbbı ve aromatik bitkiler ihraç etmenin yanı sıra Çinli turistlerin uğrak yeri olması mümkün bir ildir” ifadelerini kullanan Serteser, “Bu potansiyeli harekete geçirmek için önümüzdeki dönem birlikte çalışma isteğimizi kendilerine ilettik. Onlar da kabul ettiler. İnşallah bu konuda da ileride çalışmalar yapacağız.20 Haziran’da ise Türkiye-AB İş Diyaloğu Teklif Çağrısı kapsamında ülke genelindeki 100 başvuru arasında kabul edilen 19 projeden birisi olan KOBİ Hastanesi ve Avrupa Ağı projemizin tanıtımını, Akrones Otel’de gerçekleştirdik. Sabah basın toplantısıyla kamuoyuna duyurduğumuz projemizi, basın toplantısının akabinde ilimizin protokol üyelerine tanıttık. İsmi ve içeriğiyle yankı uyandıran projemiz, ekonominin nabzını tutan Dünya Gazetesi’nin 25 Haziran 2019 tarihli nüshasında yer aldı. Projemiz, yerel basında da geniş yer buldu.

Çevre bilincine katkı

Projeler hakkında da bilgilendirmede bulunan Serteser, “20 Haziran’da yaptığımız basın toplantısında son 10 yılda kazandığımız Avrupa Birliği ve Zafer Kalkınma Ajansı destekli projelerden de bahsettik. Bu projelerden bir tanesi de malumunuz olduğu üzere, “ATSO, Enerjisi İle İşletmelere Işık Tutuyor” başlığını taşıyordu. Hakikaten, biz bu projeyi yaptıktan sonra diğer kuruluşlar ve işletmeler de güneş enerjisi sistemini inceleyip proje yazarak çevre bilincine katkı sağladılar. Güneş enerjisi projemizin şu anki durumu hakkında bilgi vermek isterim: Güneş Enerjisi santralimizde Mayıs ayında 47 aylık tesisimizin çalışma süresi boyunca en yüksek faturamızı KDV dahil 66.343,39 TL ile kesmiş bulunuyoruz. Aylık bazda kısa bir hesaplama yapacak olursak, Odamıza gelen elektrik tüketim ve iletim bedelleri toplamı 6.693,23 TL’dir. Bunun yanında eğer güneş enerjisi santralimiz olmasaydı bu ay için 5.300,00 TL daha ek fatura ödemesi yapmış olacaktık. Son durumda Mayıs ayı için santralimizin Odamız bütçesine olumlu katkısı 64.950,16 TL olarak gerçekleşmiştir. Bu veriler, Güneş Enerjisi projemizin ne kadar doğru bir yatırım olduğunu ortaya koymaktadır”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kavga gazinoda bitmedi
Kavga gazinoda bitmedi
Fuhuşa geçit yok
Fuhuşa geçit yok