Advert

Irak ile görüşülmeli

MHP Milletvekili Mehmet TaytakMerkezi Irak Hükümeti’nin yumurta ihracatı kararı ile ilgili Türkiye Büyük Meclisi Genel Kurulunda konuşma yaptı.

Irak ile görüşülmeli
Irak ile görüşülmeli Admin
Bu içerik 720 kez okundu.

Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Taytak; “Afyonkarahisar’ın ekonomisine soluk veren en önemli sektörlerden birisi yumurtacılık sektörüdür. Yumurta üretiminde merkez konumunda olan ilimiz, sektörün borsası durumundadır. Afyonkarahisar ilimiz 2018 yılında 79 milyon dolar ile Türkiye’de en çok yumurta ihracatı yapan ilimizdir. Yumurta ihracatının büyük bir kısmı Irak’a yapılmaktadır. Son dönemlerde, Irak’a yumurta ithalatının durdurulması nedeniyle Afyonkarahisar’da yumurta kolisi 4,5 liraya kadar düşmüştür”

Sorunları konuştu

MHP’li Mehmet Taytak, “Merkezi Irak hükümeti tarafından yumurta ithalatının izine bağlanması ve ithalatı azaltmaya yönelik hamleler yapılması, yumurta sektörüne büyük bir darbe vurmuş ve sektörü durdurma noktasına getirmiştir. Diğer ülkelerin ürünlerini ihraç etmek için ne kadar çaba gösterdiğini biliyoruz. Bu konuda merkezi ırak hükümeti ile gerekli görüşmeler yapılarak, yumurta ithalatçılarımızın sorunları için gerekli girişimler yapılmalıdır.” diyerek Afyonkarahisarlı yumurta üreticilerinin sorunlarını dile getirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son güne kalmayın
Son güne kalmayın
Dünya rekoru için dalacak
Dünya rekoru için dalacak