Kiraz bereketi yaşanıyor

Sultandağı ve Çay ilçesi yöresinde kirazda yaşanan üretim bolluğu üreticinin yüzünü güldürdü. Kirazların toplanması ile birlikte yörede kiraz toplamakta eleman bulma sıkıntısı yaşanıyor

 Kiraz bereketi yaşanıyor
 Kiraz bereketi yaşanıyor Admin
Bu içerik 4446 kez okundu.

Afyonkarahisar Sultandağı ilçesi başta olmak üzere Çay ve merkeze bağlı Erkmen beldesi yöresinde yetiştirilen organik kirazda yaşanan üretim bolluğu üreticinin yüzünü güldürdü. Üreticilerden alınan kirazlar şoklanarak yurtdışına ihraç oluyor. Sultandağı ilçesi yöresinde bulunan Kiraz bahçelerinde 2019 yılı hasat dönemi başladı. Üreticiler yoğun yağan yağmurlara rağmen bu yıl ise kirazda bolluk yaşadıklarını söylediler.

Zaman büyük sıkıntı

Yeni mahsulün iri taneli ve etli olduğunu ifade eden üreticiler en büyük sıkıntılarının zaman olduğunu belirterek, “Kirazların en kısa sürede ağaçlardan toplanması gerekiyor. Böyle olunca bahçelerde kiraz toplayacak olan eleman sıkıntısı yaşanıyor. Sabah saat: 06.00 ile öğleden sonra saat ikiye kadar çalışan yevmiyeli işçilere 70-ile 80 TL arasında ücret ödeniyor. Öğleden sonraları çalışan işçiler evlerine giderek kendiişlerine bakıyorlar. Bahçe sahipleri olarak bizlerde öğleye kadar toplanan kirazları ayırarak kalite seçiminden geçirerek toptancılara kirazları teslim ediyoruz. Şu an için birinci sınıf Napolyon kirazının kilosu toptan fiyatına 8 TL den alıcı buluyor. Ünümüzdeki günlerde fiyatlar düşermi yükselirmi bilmiyoruz” dediler.

ODAK ÖZEL HABER/AHMET SARLIK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drone ile denetim
Drone ile denetim
Polise kürekle saldırdı
Polise kürekle saldırdı