Taşlar yer değiştiriyor

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Kemal Sarıca, böbrekte taş sorunları hakkında yaptığı açıklamada; "Böbrekte oluşan ve yer değiştiren taşların bir bölümü böbrek ile idrar kesesi arasındaki kanalın içinde sıkışıp kalabilir ve bu kanalı tıkayarak ameliyat gerektirebilir” dedi.

Taşlar yer değiştiriyor
Taşlar yer değiştiriyor Admin
Bu içerik 4283 kez okundu.

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Kemal Sarıca, böbreklerde oluşan taş sorunları hakkında açıklama yaptı. İnsan vücudunun, gıdalar ve içilen su miktarı ile yakından ilişkili olarak çıkarılan idrarın içinde taş oluşturabilecek zararlı maddeler bulundurduğunu belirten Prof. Dr. Sarıca, "Kalsiyum, okzalat, ürik asit, sistin, fosfat gibi zararlı maddelerin aşırı yoğunluğa eriştikten sonra böbrek boşluklarında çökerek ince kristalleri, sonrada küçük mineral parçalarının oluşturması ile börek boşluklarında taşlar oluşmaktadır. Böbreklerde oluşan taşların küçük boyutlardaki halinin genellikle vücuttan atılır. Ancak bu taşlar bazen böbrekte kalıp büyüyebilir ve tedavi gerektiren böbrek taşlarını oluşturur. Böbrekte oluşan ve yer değiştiren taşların bir bölümü böbrek ile idrar kesesi arasındaki kanalın (üreter) içinde sıkışıp kalabilir ve bu kanalı tıkayarak ameliyat gerektirebilir. Bu taşlara ise ‘üreter taşları' ismi verilmektedir" ifadelerini kullandı.

Bol bol su için

Böbrek ve idrar yollarında taş oluşumuna yol açan en önemli faktörlerin az su içme ve taş oluşumuna yol açan maddelerin diyette aşırı tüketimi olduğunun altını çizen Sarıca, "Bu faktörlere ek olarak bünyeye ait olan veya dış ortama ait olan bazı faktörler de vücutta taş oluşumunu tetikleyebilir. Söz konusu bu risk faktörleri içerisinde bünyeye ait olarak; şişmanlık, düzensiz beslenme, aile geçmişinde taş hastalığı olması, doğuştan mevcut bazı genetik hastalıklar, idrar yollarında sık enfeksiyon gelişmesine yol açan durumlar, kullanılan bazı ilaçlar, aşırı sıcak iklim ortamında yaşama (terleme ile aşırı sıvı kaybı), hareketsiz bir hayat tarzı, iş veya aile hayatına bağlı kronik stres ve aşırı yorgunluk gibi faktörlerden oluşur" ifadelerini kullandı. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çad’daki vatandaşlarımız yurda döndü
Çad’daki vatandaşlarımız yurda döndü
Maske dağıtımı sürüyor
Maske dağıtımı sürüyor