ATSO’ya sıra dışı yakışır

ATSO Başkanı Hüsnü Serteser ve yönetim kurulu üyeleri basın mensupları ile bir araya geldi. Başkan Serteser, ATSO’yu Yeşil Etikete kavuşturmak adına çalıştıklarını belirterek, “ATSO Hizmet Binası için Yeşil Bina Sertifikasını almak için çalışıyoruz. Bunu 365 oda arasında alan tek oda biz olacağız”

ATSO’ya sıra dışı yakışır
ATSO’ya sıra dışı yakışır Admin
Bu içerik 3978 kez okundu.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Serteser,  “ATSO Yeşil Etikete Kavuşuyor Projesi” ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Serteser, “Proje ile ATSO Hizmet Binası’nda enerji tasarrufunun artması, yağmursuyu geri dönüşüm sisteminin kurularak bu suyun peyzajda kullanılması, bina içindeki lavaboların sensörlü hâle getirilmesi, bina yerleşkesinde elektrikli araç istasyonunun kurulması, ATSO üyelerine Yeşil Bina hakkında bilgi verilmesi, bina yerleşkesinde engelli zemin işaretleri çizilmesi ve otoparklara araç stoperleri yapılması öngörülüyor. Bu işlemler tamamlandıktan sonra ATSO Hizmet Binası için Yeşil Bina Sertifikası alınması amacıyla başvuru gerçekleştirilecek”

Türkiye’de ilk olacak

ATSO’nun bu belgeyi alması durumunda Türkiye’de ki tek oda olacağını dile getiren Başkan Serteser, “Merkezi Londra’da olan Building Research Establishment Global uzmanları, başvurunun ardından ATSO Hizmet Binası’ndaki işleyişi inceleyecek.  Bina Yönetimi, Sağlık ve İyi Hal, Enerji, Su, Arazi Kullanımı ve Ekoloji, Ulaşım, Malzeme, Atıklar, Kirlilik, İnovasyon başlıklarında istenen niteliklerin bulunması hâlinde BRE Environmental Assesment Method (BREEAM) Sertifikası verilecek.  “Geçer”, “İyi”, “Çok İyi”, “Mükemmel” ve “Sıra Dışı” değerlendirmeleri bulunan BREEAM Yeşil Bina Sertifikası’nda ATSO’nun hedefi en üst düzey belge olacak.  Proje çerçevesinde 2020 yılında ATSO Hizmet Binası’nın geleneksel enerji kaynağı tüketiminin yüzde 20’ye düşeceği, ATSO Hizmet Binası’nın elektrik ve su tüketiminin yüzde 30 oranında azalacağı hesaplanıyor. Proje başarıyla uygulanarak Yeşil Bina Sertifikası alınması hâlinde Türkiye genelindeki 365 Oda ve Borsa içinde bu sertifikaya sahip olan ilk Oda, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası olacak”

Akrones Termal Otel’de gerçekleşen basın toplantısına ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATOS Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, yönetim Kurulu üyeleri Afyon Basın Yayın Derneği Başkanı Sezer Küçükkurt ile basın mensupları katıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Optisyen ve Gözlükçüler Günü kutlandı
Optisyen ve Gözlükçüler Günü kutlandı
Sistemi değiştireceğiz
Sistemi değiştireceğiz