KOBİ Hastanesi’nden faydalanalım

Türkiye-AB İş Diyalogu teklifi çerçevesinde ATSO tarafından kazanılan KOBİ Hastanesi ve Avrupa Ağı Projesi’nin lansman toplantısı geniş bir katılımla yapıldı.

KOBİ Hastanesi’nden faydalanalım
KOBİ Hastanesi’nden faydalanalım Admin
Bu içerik 3162 kez okundu.

KOBİ Hastanesi hakkında açıklamalarda bulunan Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, “Afyonkarahisar’ın iş insanları ve sanayicilerinin çatı örgütü olarak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin Saygıdeğer Yönetim Kurulu Başkanı M. RifatHisarcıklıoğlu’nun öncülüğü ve rehberliğinde, projeler üretiyor; ülkemize katma değer sağlıyoruz. Sayın Hisarcıklıoğlu’nun kısa adı EUROCHAMBRES olan Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği’nin Başkan Yardımcısı olması, ülkemizin temsili için oldukça mühimdir. Türkiye-AB İş Dünyası teklifi de, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile EUROCHAMBRES’ın ortak çalışması sonucunda ortaya çıkmıştır. KOBİ Hastanesi projemiz, hem ismiyle, hem içeriğiyle ilgi göreceğini düşündüğümüz; ismi açıklandığı günden itibaren merak uyandıran bir proje oldu. Türkiye genelinde kabul edilen 19 başvurudan birisidir bu proje. KOBİ Hastanesi projesi çerçevesinde yapılacak çalışmalardan, hem bizim üyelerimizin hem de proje ortaklarımızın üyelerinin azami biçimde yararlanmasını diliyoruz”

Ticaret savaşları

“Avrupa, malumunuz olduğu üzere farklı sorunların üstesinden aynı anda gelmek durumunda kalıyor” diyen Başkan Serteser, “Bu sorunların başında Afrika ve Asya ülkelerinden gelen mülteciler geliyor. Mültecilerin Avrupa Birliği standartlarına entegrasyonu büyük bir maliyet gerektiriyor. Bu noktada Türkiye’nin bu sorunda, kapılarını özellikle Suriyeli mültecilere açarak Avrupa Birliği’nin elini nispeten rahatlattığını görüyoruz. Buradan hareketle Avrupa Birliği’nin de bizim duyarlılığımızın farkında olduğunu düşünüyoruz. Ticaret Savaşları’nın sürekli gündemde olduğu son dönemde, ekonomi düzlemindeki kargaşaya hiçbir ülkenin tek başına direnmesi mümkün görünmemektedir. Avrupa Birliği ile Türkiye’nin 60 yıldır süregelen ilişkilerinin, hem Birlik çıkarlarını, hem de ülkemizin çıkarlarını koruyarak ilerlemesi çok önemlidir. Türkiye ve Avrupa Birliği’nin yan yana durması, Ticaret Savaşları’nın Kıta Avrupa’sındaki etkisini en aza indirecektir”

Takdir sizlerindir

“Son yıllarda Avrupa Birliği Aday Ülkeleri’ne yönelik mali yardımların kesilmesi tartışılıyor. Bize göre, ekonomik ve siyasi işbirliğinin çatısı olmasının yanında, Avrupa Birliği bir standartlar bütünüdür” diyen Başkan Serteser, “Aday ülkelere mali yardımların kısılması, bu standartların yakalanması önünde engel teşkil edecektir. Eminiz ki bu tartışmalar, kısa sürede bir son bulacak ve Avrupa Birliği Aday Ülkeleri için gereken destekler, aynı hızda sürecektir. Bir konuyu daha belirtmek isterim: Yapılan planlamalara göre Sırbistan, Karadağ, Bosna-Hersek, Kosova, Makedonya ve Arnavutluk, 2025’te, kriterleri karşılamaları hâlinde Avrupa Birliği üyesi olacaklar. Ekonomik gelişmişliği bakımından da, mevcut potansiyel bakımından da Türkiye ile kıyaslanamayacak bu ülkelerin Avrupa Birliği üyesi olduğu, Türkiye’nin ise dışarıda kaldığı bir denklem, ne kadar başarılı olur; takdir sizlerindir”

En büyük ticari ortağımız

Türkiye-AB ticaret hacmi ile ilgili bilgilerde aktaran Başkan Serteser, “Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ticaret hacmine baktığımızda, ekonomik ilişkilerimizin iyi bir durumda olduğu görülüyor. Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye-AB ticaret hacmi 2018 yılında 165 milyar dolar olarak gerçekleşmiş ve AB, ülkemizin en önemli ticaret ortağı olmayı sürdürmüştür. 2018 yılı verilerine göre ihracatımızın yarısı AB’ye yapılmıştır. Bizim 84 milyar dolarlık ihracatımıza karşılık, AB’den ithalatımız 81 milyar dolar olmuştur. AB, 2018 yılında 84 milyar dolar ile ihracatımızdan %50 oranında pay almakta olup toplam ihracatımızda ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca AB ülkemizin ihracatında olduğu gibi ithalatında da ilk sırada yer almaktadır. 2018 yılı rakamlarına göre; Türkiye 223 milyar dolarlık toplam mal ithalatının 81 milyar dolarlık kısmını (%36,3’lük pay) AB’den gerçekleştirmiştir.  Yani ihracatımızda da, ithalatımızda da en büyük ticari ortağımız Avrupa Birliği’dir” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drone ile denetim
Drone ile denetim
Polise kürekle saldırdı
Polise kürekle saldırdı