Her iki ülkede kazanacak

Türkiye Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı İhsan Beşer'in davetlisi olarak tıbbi ve aromatik bitki alımı yapmak için Türkiye’ye gelen Çinli heyet TBMM'ye çalışma ziyaretinde bulundu. Dernek Başkanı Beşer, “Hepimiz bu ticaretten hem ülke olarak, hem de ticaret mensupları olarak mutlu olacağız” dedi.

Her iki ülkede kazanacak
Her iki ülkede kazanacak Admin
Bu içerik 2722 kez okundu.

Türkiye'de yetiştirilen tıbbi ve aromatik bitkilerin ticaretine yönelik istişarelerde bulunmak üzere Çin'den Türkiye'ye gelen iş insanları heyeti, TBMM'ye çalışma ziyaretinde bulundu. Çinli heyete, TBMM Tıbbi ve Aromatik Bitki Çeşitliliğinin Korunmasında, Bunların Üretiminde ve Pazarlanmasında Karşılaşılan Sorunlar ile Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu'nda Türkiye'deki tıbbi ve aromatik bitki çeşitliliğine yönelik bilgilendirme yapıldı.

Komisyon kuruldu

AK Parti Antalya Milletvekili ve komisyon başkanı İbrahim Aydın, tıbbi ve aromatik bitkilerin Türkiye'de çok önemsendiğini ve son zamanlarda bu konuya ayrı bir değer verildiğini belirtti. Meclis’te de bu konuya önem gösterildiğini ve Mecliste grubu bulunan siyasi partilerin ortak önerisiyle araştırma komisyonunun kurulduğunu anlatan Aydın, şöyle devam etti: "Geçmiş yıllarda yapılan çalışmalarda, bu komisyon çalışmalarında özellikle Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı İhsan Beşer ile görüşmemizde, Çin'den tıbbi ve aromatik bitkilerin ticaretine yönelik istişarelerde bulunmak üzere bir heyetin geleceğini duyduğumuzda heyecanlandık. Türkiye, biyolojik çeşitlilik bakımından çok zengin bir ülke. Türkiye'de 3 bin 600 endemik tür bulunuyor. Son yıllarda endemik türlerin ve bitki çeşitliliğinin korunması, yetiştirilmesi ve ticaretiyle ilgili güzel çalışmalarımız var. Ülkemizdeki bitki çeşitliliğinin korunması, yetiştirilmesi, insanların kullanımına sunulması ve ticaretinin gelişeceğini ümit ediyorum."

Beşer’e teşekkür belgesi

AK Parti Antalya Milletvekili ve komisyon başkanı İbrahim Aydın, Türkiye Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı İhsan Beşer’e iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi ile ilgili yaptığı katkılardan dolayı başarılarının devamını dileyerek komisyon adına teşekkür belgesi verdi.  Öte yandan Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği, Çin Gıda ve Hayvancılık İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Odası ile Çin Baharatçılar Birliği'nin toplantısı bugün saat 10.00'da Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ATSO) düzenlenecek. Türkiye ve Çin heyeti ATSO iş insanları ile bugün öğle yemeğinde bir araya gelecekler. ATSO'da öğle yemeği yenilmesinin ardından heyet B2Bikili görüşmelerinde bulunacak. Daha sonra saat 16-17 arasında Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi'nde incelemelerde bulunacak heyet, ardından Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ni (AFSÜ) ziyaret edecek. 2 gün boyunca yurt genelinde firma ziyaretlerinde ve ikili temaslarda bulunacak heyet böylece Türkiye temaslarını tamamlamış olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drone ile denetim
Drone ile denetim
Polise kürekle saldırdı
Polise kürekle saldırdı