Çin heyeti geliyor

Çinli heyet, Türkiye Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı İhsan Beşer'in davetlisi olarak tıbbi ve aromatik bitki alımı yapmak için yarın Afyonkarahisar'a gelecek.

Çin heyeti geliyor
Çin heyeti geliyor Admin
Bu içerik 779 kez okundu.

Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği, Çin Gıda ve Hayvancılık İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Odası ile Çin Baharatçılar Birliği'nin toplantısı 18 Haziran 2019 Salı günü saat 10:00'da Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ATSO) düzenlenecek.

Program yoğun

Türkiye Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı İhsan Beşer'in davetlisi olarak Afyonkarahisar'da düzenlenecek programa; Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Çin Halk Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Deng Lı, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Çin Gıda ve Hayvancılık İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Rong Weıdong, Afyonkarahisar Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser ile çok sayıda iş insanı katılacak.

Bitki alacaklar

Türkiye Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı İhsan Beşer, Çinli heyetin Ankara’da TBMM Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Araştırma Komisyonu’nu ziyaret ederek, 3 gün boyunca bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunacaklarını söyledi.  Anadolu’nun şifalı ot ve bitkilerinin ekonomiye milyonlarca dolar kazandıracağını ifade eden İhsan Beşer, "17-20 Haziran tarihleri arasında Çin’den 39 firmadan 45 kişilik bir heyet tıbbı ve aromatik bitki alımı için Türkiye’ye geliyor. Heyette, tıbbi aromatik bitkiler alanında dünyaca ünlü şirketlerin CEO’ları da bulunuyor. Heyet sipariş listesini de gönderdi.”dedi.

Görüşmeler yapılacak

17 Haziran’da İstanbul’a gelecek heyetin TBMM’de Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Komisyonu’yla görüşeceğini aktaran Beşer, "Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası'yla bir ara gelecek heyet, iş insanları ve girişimcilerle ikili görüşmeler yapacak. Heyet yurt genelinde bazı tıbbi ve aromatik ürün satışı yapan firmaları ziyaret edecek. Amacımız bu işle ilgili ne kadar sektör temsilcisi varsa randevulaştıracağız. Firmaları bir araya getirip ihracatı artırmak en büyük hedefimiz.” ifadelerini kullandı.

İhracat hedefi büyük

Türkiye’nin 2023-2030 aromatik ve tıbbi bitki üretim ve ihracat projeksiyonunun da belli olduğunu kaydeden Beşer, hedefleri şöyle sıraladı: “Sadece defne ürünleri ihracatından 1 milyar dolar gelir. Ham reçineden 300 milyon dolar katkı. Trüf mantarının ekonomik katkısı 300 milyon dolara çıkacak. 660 dekar alanlık sakız ormanı 2 bin dekar alana çıkarılacak. Keçiboynuzu ihracatında 20 milyon dolar hedef. 10 bin ton faydalanılabilir ada çayı bulunuyor. İhracatı 15 milyon dolara çıkarılacak.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drone ile denetim
Drone ile denetim
Polise kürekle saldırdı
Polise kürekle saldırdı