Fotoğraf düşkünleri Afyon’da

Bu yıl ikincisi gerçekleştiren Frig Fotofest festivalin resmi açılışı için Millet Hamamı'nda tören düzenlendi. Bu festival ilimizin tanıtımı açısından son derece önemli

Fotoğraf düşkünleri Afyon’da
Fotoğraf düşkünleri Afyon’da Admin
Bu içerik 839 kez okundu.

Festivale Vali Mustafa Tutulmaz, Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Boztepe, Gençlik ve Spor İl Müdürü Nurullah Pervaneli, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürü Zekai İnan, ATSO Başkan Yardımcısı Mustafa Gül, dernek yöneticileri ve illerden gelen fotoğraf tutkunları katıldı. Festivale onur konuğu olarak katılan Cumhurbaşkanlığı Özel Ödülü sahibi fotoğraf sanatçısı İzzet Kehribar, Vali Tutulmaz'a fotoğraf kitabı hediye etti.

Çocuklar sergi açtı

Konuşmaların ardından festival kapsamında oluşturulan Çocuk atölyesinde eğitim alan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesindeki sevgi evlerinde kalan çocukların çektiği fotoğraflardan ve kardeş dernek üyelerinin çektiği fotoğraflardan oluşan serginin açılışı yapıldı. Tutulmaz ve Kehribar katılımcılarla birlikte sergiyi gezdi. Tutulmaz, festival kapsamında düzenlenen foto safari kapsamında tarihi evlerin ve konakların olduğu Çavuşbaş Mahallesi'nde fotoğraf çekimi yaptı. Vali Tutulmaz, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, 2.si düzenlenen festivale çok yoğun bir katılım olduğunu söyledi.

Çok değerimiz var

Geçin yıl yapılan etkinliğe 350 kişilik bir katılımın olduğunu belirten Tutulmaz, "Bu sene 650 kişi katılıyor festivale. Son 10 günlük dilimde katılım başvurularını kapatmak zorunda kaldık. Bu başvuru yoğunluğu Afyonkarahisar'a olan ilgi patlamasının bir göstergesi. Uluslar arası katılımda oldu festivale. Afyonkarahisar'ın değerleri sayılamayacak kadar çok. Bu değerlerin yeterince kavranmadığını görerek bu tür tanıtımlara karar verdik. Fotoğraf sadece deklanşöre basıldığında ortaya çıkan bir görüntü değil. Fotoğraf çok etkili bir iletişim aracı. Bu fotoğraflarla Afyonkarahisar'a olan ilgiyi arttırmayı hedefliyoruz. Bütün tarihi ve kültürel güzelliklerimizi ve doğa güzelliklerimizi fotoğraflayarak tarihe bir not düşmüş olacağız" dedi.

650 fotoğrafçı katıldı

Afyon Frig Fotoğraf Derneği ve Düzenleme Komitesi Başkanı Murat Özçelik ise geniş katılımlı bir festival olduğunu ifade ederek, "47 şehir üç ülkeden 650 kişi katılım gösterdi. Bugün ve yarın Afyonkarahisar'da misafir edeceğiz. Foto safariler ile Frig Vadisi, Eber Gölü Akdağ gibi tabiat güzellikleri ile kentimizin tarihi dokusunu fotoğraflayacağız. Amacımız şehrimizin tanınırlığını arttırmak. Tarihe bir not düşmek istiyoruz" diye konuştu. Festival kapsamında katılımcı fotoğrafçılar otobüslerle foto safarilere dönüşümlü olarak götürülerek değişik açılardan fotoğraflanması sağlandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drone ile denetim
Drone ile denetim
Polise kürekle saldırdı
Polise kürekle saldırdı