Seyyid Cemal Sultan anıldı

Seyyid Cemal Sultan Vakfı tarafından İhsaniye ilçesine bağlı Döğer Kasabası’nda 9’uncusu düzenlenen “Seyyid Cemal Sultanı Anma” etkinlikleri yoğun katılımla yapıldı

Seyyid Cemal Sultan anıldı
Seyyid Cemal Sultan anıldı Admin
Bu içerik 1048 kez okundu.

Etkinliğe İhsaniye Kaymakamı Alper Taş’ın yanı sıra, İhsaniye Belediye Başkanı Tunay Türkmen, Döğer Belediye Başkanı Mehmet Demirel, İl Kültür Turizm Müdürü Mehmet Tanır, Seyyid Cemal Sultan torunu olan Tunceli’nin Hozat ilçesinin eski Belediye Başkanı Celalettin Polat başta olmak Türkiye’nin pek çok noktasından gelen  sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Anma etkinlikleri semah gösterileri, birlik lokmasının dağıtılması, ses sanatçılarının dinletileri ile devam etti.

 Devletin harcını attı

Tunceli’nin Hozat eski Belediye Başkanı Celalettin Polat,  Afyonkarahisar'ın Döğer beldesinde bulunan türbenin Türkiye'nin pek çok şehrinden misafir ağırladığını söyledi. Seyyid Cemal Sultan’ın kim olduğu hakkında bilgiler veren Polat: “Hatırasını yad ettiğimiz ve hayırla andığımız Seyyid Cemal Sultan’ın kim olduğunu bir daha hatırlayalım. O, Anadolu’yu İslamlaştıran ve Türkleştiren ululardandır.Ehl-i Beyttendir.Horasan Erenlerindendir.Hünkar Hacı Bektaş’ın en büyük talebesi ve halifesidir. Anadolu’da İslamın ve Türklüğün harcını karanlardandır. Anadolu’yu vatan yapanlardandır. Milletimizi millet yapanlardandır. Devletimizin harcını atanlardandır.” Dedi.

Hepimiz kardeşiz

Konuşmasında birliktelik mesajı veren Polat, “Hepimiz kardeşiz. Ayrılması mümkün olmayan etle tırnak gibiyiz. Bin yıldır bu topraklarda birlikte yaşıyoruz. Bu toprakları atalarımız birlikte fethettiler. Birlikte Türkleştirdiler ve İslamlaştırdılar. Atalarımız bu topraklarda büyük bir Türk-İslam medeniyetini birlikte meydana getirdiler. Bizansa, Haçlılara ve yedi düvele karşı bu toprakları birlikte korudular. Bizim birliğimizin temeli sağlam. Çünkü birliğimizin temelinde Seyyid Cemal Sultan, Resul Baba, Seyyid Battal Gazi, Karacaahmet Sultan, Seyyid Mahmut Hayrani Veli, Kolu Açık Hacım Sultan, Burhan Abdal, Yargeldi Sultan, Hayran Balı Sultan, Aziz Dede, Kaymak Baba ve daha binlerce Horasan Erenlerinin kattığı harç bulunuyor. Günlük sıkıntılara bakmayın. Temel sağlam olduktan sonra sıkıntıların hepsi gelir geçer” diye konuştu. Etkinlik lokma dağıtımı ile sona erdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Optisyen ve Gözlükçüler Günü kutlandı
Optisyen ve Gözlükçüler Günü kutlandı
Sistemi değiştireceğiz
Sistemi değiştireceğiz