FETÖ’de 2 beraat, 10 ceza

Fetullahçı Terör Örgütüne Üye Olmak suçlamasıyla görülen davalara Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. İkisi tutuklu 20 kişinin yargılandığı davalarda Mahkeme tutuklu sanık Talip Akce’yi tahliye etti. 2 kişiye beraat kararı veren mahkeme heyeti 10 kişiye de 1 yıl 6 ay 22 gün ile 8 yıl 9 ay arasında değişen cezalar verdi.

FETÖ’de 2 beraat, 10 ceza
FETÖ’de 2 beraat, 10 ceza Admin
Bu içerik 2753 kez okundu.

Haklarında silahlı terör örgütüne üye olma iddiası ile kamu davası açılan 2’si tutuklu, 18’si tutuksuz 20 kişi nin yargılamalarına Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi.  Mahkeme heyeti tutuklu olarak yargılanan sayıştay denetçisi Talip Akce’yi cezaevinde yattığı süreyi göz önüne alarak tahliye etti.

BEREAT ETTİLER

Yasa dışı terör örgütüne üye olma iddiasıyla haklarında kamu davası açılan Bedriye Başer ve Suna Sarıdaş haklarında mütala veren Cumhuriyet Savcısı sanıklar hakkında açılan davadalarda yeterli delil bulunamadığından sanıkların beraatlarına karar verilmesini istedi. Sanıklar ve müvekkilleride savcının talebine itirazlarının bulunmadığını beraatlerine karar verilmesini istediler. Mahkeme heyeti ayrı ayrı olarak yargılanan her iki sanığınberaatlarına karar verdi.

AVUKATI KATILMADI

Tutuksuz olarak yargılanan Tayyibe Betül Güngör’ün duruşmasında sanığın avukatı mezaret dilekçesi vererek katılmadı. Mahkeme heyeti sanık avukatının mezaret dilekçesini davayı uzatmak için verdiği kanatine vardı. Avukatın mazereti kabül edilmedi. Yapılan duruşmada sanığın ByLock görüşmelerinin tepit tutanağı okundu. 6 adet video görüntüsü kabül etmeyen sanık Güngör, “Hiçbir terör örgütüne üye değllim. Beratimi istiyorum” dedi. Mahkeme sanığa  8 yıl  1 ay 15 gün hapis cezası verdi.

TANK ÜZERİNDEKİ FOTOĞRAFI SUNDU

Mahkeme heyetinin karşısına tutuklu olarak çıkan Sayıştay denetçiliğinden ihraç edilen Talip Akce hakkındaki iddiaları cevapladı. Hakkında ByLock suçlaması olduğu ifade eden Akce, “Ben bu proğramı yüklemedim. Kullanmadım da. Bank asyadaki hesabım 2008 yılında açılmıştır. Bank asyadaki hesabıma annemin hac parasını yatırdım. İlk eşimden ayrılma nedenim çocuğumun olmamasıdır. 4 çocuğum eşimin karnında öldü. İkincieşim ile tüp bebek tedavisi görüyoruz. Suçsuzum tahliyemi istiyorum” dedi. Sanık avukatıda mahkeme heyetine sanğın 15 temmiz gecesi tank üzerinde çekilmiş fotoğrafını ve annesinin bank asyadaki hac parasının belgesini takdim etti. Savcı verdiği mütealada sanığın cezaevinde yattığı süreyi göz önüne alarak tahliye edilmesini istedi. Mahkeme heyeti sanığı tahliye ederken, duruşmayı ileri tarihe erteledi.

HATTI EŞİM KULLANDI

Tutuksuz yargılanan öğretmen Selin Karaşahin savunmasını yaptı. Savunmasında, “ByLock çıktığı iddia edilen hattı eşim kullandı. Bu hattı arayan bir kişinin cinsel tacizine maruz kaldık. 2014 yılında şikayetçi olduk. Afyonkarahisar 4. Asliye Ceza mahkemesinde dava açıldı. Eşim ne derse ben onu yaptım. Aktif-Sen’e eşimin yüzünden üye oldum. Daha sonra eşimide ikna ederek bu sendikasadan ayrıldık. Suriye’ye yapılan gezitamemen turistik bir geziydi. Milli Eğitimin bir çok müdürüde bu geziye katıldı” dedi. Duruşmada tanık olarak dinlenen P. K. ‘da verdiği ifade de “ByLock üzerinden sanık ile görüştüm” dedi. Sanık Karaşahin ise tanığı tanımadığını söyledi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Kuran okumamı istediler

Bayburt Ağır Ceza Mahkemesince Rüveyyya Selçuk hakkında açılan dava yetkisizlik kararı verilerek Afyonkarahisar 2. Ağır ceza mahkemesine gönderilen dosyada tutuksuz olarak yargılanan ev hanımı Rümeyya Selçuk hakim karşısına çıktı. Savunmasını yapan Selçuk, “Ben eşimin tayini nedeni ile Bayburt’a gittim. Orada edinmiş olduğum çevremdekilerle oturup kalkmaya başladık. Ben ilkokul mezunuyum. Diyanetin kuran kursu öğretmenliğinden mezun oldum. Sohbetlerde benden Allah rızası için Kuran okumamı istediler. Ben sadece kuran okuyordum. Himmet adına para toplamadım.  Belediye başkanlığı seçimlerinde bizden HDP adına oy istediler. Bunun üzerine bunlarla olan ilişkimi kestim. Bayburt emniyetine giderek kendim ifade verdim” dedi. Mahkeme tanık olarak dinlenen M. Ç.  “Sohbet toplantılarına katıldım. Bir iki defa beraber bulundum. Himmet adına bizden para istemedi” derken seğbis ile tanık olarak dinlenen Ü.F.”Rüveyya Selçuk’u Bayburt’a gelince tanıdım. 2014 yılının başında grubu ben devir aldım. Zaten eşide sohbet toplantılarına katılmasını istemiyordu” dedi. Mahkeme heyeti duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

DİNİ DUYGULARLA KANDIRILDIM

Öğretmenlikten ihraç olan ve hakkında yasa dışı terör örgütene üye olmaktan kamu davası açılan Nazan Şafak tutuksuz yargılandığı davada Afyonkahisar 2 . Ağır Ceza Mahkemesinde heyetinin karşısına çıkarak savunmasını yaptı. Etkin pişmanlık kapsamında hür iradesiyle Emniyette ve savcılıkta verdiği ifadelerin doğru olduğu belirten Şafak ByLock konusunda savunma yaparken kendisini ifade etmekte zorlandı. Mahkeme heyetinin dikkati sayesinde sanık Bylock konusuna açıklık getirirken sanık Nazan Şafak, “Tamamen dini duygularla kandırıldım. Hayatımız alt üst oldu. Çok pişmanım. Beratimi istiyorum” dedi. Sanık Avukatı da yaptığı savunmada , “Müvekkilimin verdiği bilgiler doğrultusunda Milli Eğitim’de il imamı ortaya çıkmıştır” dedi. Mahkeme heyeti sanığın verdiği ifadeleri etkinlik kapsamında değerlendirerek sanığa 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verirken, hükmün açıklanmasını erteledi.   Etkin pişmanlık hükümlerinden tutuksuz olarak yargılanan öğretmen Selma Aydın’da yaptığı savunmada, “Mesleğimi özledim. Öğretmenliği çok seviyorum.” Dedi. Mahkeme heyeti sanığa 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verirken, hükmün açıklanmasını geriye bırakılmaına karar verdi.

AYNI EVDE YAKALANMIŞLARDI

Afyonkarahisar Emniyetinin yapmış olduğu baskında aynı evde yakalanan karı koca Murat Başcu ile eşi Müberra Başcu hakkında yasa dışı terör örgütüne üye olma suçlamasıyla açıılan kamu davasında karar çıktı. Tutuklu olarak yargılanan Murat Başcu savunmasını yaptı. Ailesinin geçimini sağlamak için 14 yıl örğüte bağlı kurumlarda çalıştığını söyeyen Başcu, “Çalıştığım kurumlar devletimiz tarafından kontrol edilmiştir. Örğütün sohbet toplantılarına katılmadım. Örğüte bağlı olan bankaya yatan paralar benim maaş hesabımdır. Evim arandığında ele geçen flaş bellek bana ait değildir. 15 Temmuz sonrası işimden ayrıldım. Yakalanma korkusu ile 3 ay Isparta’da inşaatlarda çalıştım. Daha sonra emlakçı arkadaşımın vasıtası ile Afyon’da apart daire kiraladım. Belli bir süre sonrasında emlakç ıarkadaşım evin elektrik, su gibi abonelikleri üzerime geçirmemi söyledi. Yakalanma korkusu ile ayrı bir ev tuttum. 1 yıldır görmediğim eşime bir şekilde ulaştım. bir haftalığına yanımda kalmasını söyledim. Evde birlikte yakalandık. Eşim 14 ay, bende 22 aydır tutukluyum. 3 çocuğumuz var. Tahliyem ile beratimi istiyorum” dedi. Mahkeme heyeti sanıklar Murat Başcu’nun tutukluğuna devam ile birlikte 8 yıl 9 ay, tutuksuz yargılanan eşi Müberra Başcu’ya da 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi.

KİRA SÖZLEŞMESİ SUNDU

Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza mahkemesinde tutuksuz olarak yargılanan Kenan Efe’nin karar duruşması yapıldı. Duruşmada sanık avukatı yaptığı savunmada, “Müvekkilimin gaygubet evinde yakalandığı söyleniyor. Müvekkiimin yakalandığı evin kira sözleşmesini mahkeme heyetinize sunduk. Müvekkilimin beraatine karar verilmesini istiyoruz” dedi. Mahkeme heyeti sanığa 7 yıl 6 ay hapis cezası verirken, tutuksuz yargılanan ve duruşmaya seğbis sistemi ile katılan diğer sanık Muhammet Başer ‘ede 6 yıl, 3 ay hapis cezası verildi. Dün görülen davaların bazılarını dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için mahkeme heyeti ileni bir tarihe erteledi.

KİM NE CEZA ALDI?

Murat Başcu 8 yıl 9 ay

Müberra Başcu 8 yıl 1 ay 15 gün

Tayyibe Betül Güngör 8 yıl 1 ay 15 gün

Kenan Efe  7 yıl 6 ay

Muhammet Başer   6 yıl 3 ay

Nazan Şafak 1 yıl 11 ay 22 gün

Perihan Koç 1 yıl 11 ay 3 gün

Durmuş Kılıç 1 yıl 8 ay 18 gün

Özgür şahin 1 yıl 6 ay 22 gün

Selma Aydın 1 yıl 6 ay 22 gün

Suna Sarıdaş Beraat

Bedriye Başer Beraat

ODAK HABER/AHMET SARLIK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Optisyen ve Gözlükçüler Günü kutlandı
Optisyen ve Gözlükçüler Günü kutlandı
Sistemi değiştireceğiz
Sistemi değiştireceğiz