Sıfır maliyetle soğutma

Üstün yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü Afyonkarahisar Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Arda Derici geçmişte kullanılan tel dolaptan esinlenerek soğuk mevsimlerde maliyeti sıfıra indirebilecek soğutma sistemi tasarladı.

Sıfır maliyetle soğutma
Sıfır maliyetle soğutma Admin
Bu içerik 720 kez okundu.

Dünyanın ihtiyaç duyduğu enerji miktarında her yıl yaklaşık yüzde 5’lik bir artış yaşanırken, azami enerji tasarrufu sağlayan elektrikli cihazların büyük önem taşıdığı günümüzde Afyonkarahisar Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Arda Derici geçmişte kullanılan tel dolaptan esinlenerek soğuk mevsimlerde maliyeti sıfıra indirebilecek soğutma sistemi tasarladı. Yaptığı araştırmada buzdolaplarının evde kullanılan elektriğin üçte birini kullandığını tespit eden Minik dahi hazırladığı proje ile soğuk mevsimlerde maliyeti sıfıra indirebilecek bir dolap tasarladı. ÇEVDOS ismini verdiği projeyi danışman öğretmeni Yakup Saban ile birlikte 4. Manisa Kodlama Festivalinde sergileyen Arda Derici'nin çalışması katılımcılardan da büyük ilgi gördü.

Tel dolap projeye ilham oldu

Projeyi hazırlayan Afyonkarahisar Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinden Arda Derci, "Projeye ilk başladığımda nasıl bir proje yapabileceğimi düşündüm. Enerji tasarrufu ve çevreye duyarlılık konusunu seçtim. Daha sonra hangi ürün üzerine yapacağıma yönelik bir araştırma yaptım. Yaptığım araştırmanın ardından evlerde harcadığımız elektriğin üçte birinin sadece buzdolabının harcadığını öğrendim. Bu yüzden buzdolabına yoğunlaştım. Buzdolabına nasıl bir sistem yüklesem daha çevreci ve ekonomik olabileceğini düşündüm. Danışman öğretmenimle konuştuğumda biz eskiden soğuk kış aylarında buzdolabını çalıştırmak yerine kapağını açık bırakırdık, ya da tel dolapları kullanırdık dedi. Ben de ondan sonra evimizi hem doğalgazla ısıtmak için hem de buzdolabını soğutmak için ayrı bir maliyet ödüyoruz. Bende bu maliyeti düşürebilmek için böyle bir sistem tasarladım. Projeme olan ilgiden de memnunum" şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kavga gazinoda bitmedi
Kavga gazinoda bitmedi
Fuhuşa geçit yok
Fuhuşa geçit yok