Cezaevleri standartlara uygun

AK Parti Milletvekili İbrahim Yurdunuseven TBMM Genel Kurulunda partisi adına konuştu. Yurdunuseven, “AK Parti olarak, ceza infaz kurumlarını başta Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi olmak üzere, Uluslararası sözleşmelerin belirttiği standartlara uygun hâle getirdik”

Cezaevleri standartlara uygun
Cezaevleri standartlara uygun Admin
Bu içerik 633 kez okundu.

Partisi adına TBMM Genel Kurulunda bir konuşma gerçekleştiren AK Parti Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, “Ceza infaz sisteminde tutuklu ve hükümlülerin haklarını koruyacak gerekli tüm tedbirleri aldık. Bu sayededir ki geçmişte ülkemizi mahcup eden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları artık tarihe karışmıştır. Adalet Bakanlığımız tarafından Ceza infaz kurumlarında görev yapan personelin mesleki yeterliliğinin artırılması için dünya standartlarında 5 eğitim merkezi kurulmuştur.  Bugün itibariyle sayısı 397 olan Ceza infaz Kurumlarına yıl sonuna kadar 28 tane daha açılışı yapılıp kurum sayısı toplamda 425 olacaktır. İnfaz rejimine uygun olmayan, yeterli eğitim ve iyileştirme çalışması yapılamayan, çok eski yapılardan oluşması ve bazılarının taş bina olması nedeniyle fiziki kapasitesi yetersiz olan 301 ceza infaz kurumu da kapatılmıştır”

Kurslarda veriliyor

“Ceza infaz kurumlarında sağlık sorunu olan hükümlü ve tutukluların, ilk muayene, tedavi ve reçete edilen ilaçların temini hizmetleri kurum revirinde verilmektedir” diyen Milletvekili Yurdunuseven, “Hükümlü ve tutuklular kurum hekimi, aile hekimi veya diş hekiminin uygun gördüğü durumlarda, tetkik ve tedavi için devlet hastanelerine, ileri hizmet gerekenler ise üniversite hastanelerine sevk edilmektedir. Acil durumlarda derhal 112 Acil Servise haber verilerek gerekli tıbbi müdahalede bulunmakta ve gerek görülmesi halinde ambulansla hastaneye sevki sağlanmaktadır. Değerli Milletvekilleri, örgün eğitime devam ederken kurumlarımıza giren kişi sayısı 1 848dir. Bu kişilere eğitimlerini sürdürme imkanı sağlanmaktadır.  2017 yılında gerçekleştirilen eğitim öğretim faaliyetlerine toplam 37 bin 266 hükümlü ve tutuklu katılmıştır. Aynı zamanda hükümlülere terzilik, aşçılık, kuaförlük, marangozluk, bilgisayar kullanımı ve fotoğrafçılık gibi iş ve meslek kursları da verilmektedir”

Yenileme başlamıştır

Yargının modenizasyonu ve Cezaevi reformu projesi, hakkında da bilgilendirmede bulunan Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, “Model cezaevi projesi, eğitim ve çalışma projesi, Uzaktan eğitim projesi ve Elektronik izleme projesi gibi birçok uluslararası projelerde tamamlanmış bulunmaktadır.Ben  aynı zamanda Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu üyesiyim. Komisyon olarak Sincan Açık Ceza İnfaz Kurumunda yapmış olduğumuz incelemeler neticesinde  ısıtma ve temizlik için kullanılan su tesisatlarının yenilenmesi ile ilgili raporlarımız ve tavsiyelerimiz neticesinde ihalesi yapılmış ve yenileme işlemi gerçekleştirilmeye başlamıştır. Bu ziyaretleri yerinde sorunu görüp müdahale etme ve çözüme kavuşturma açısından önemsiyorum”

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yasak ilgiyi arttırdı
Yasak ilgiyi arttırdı
Asfalt sezonu başladı
Asfalt sezonu başladı