Kahramanlar unutulmuyor

Kasım 2018’de bir avuç gönüllünün bir araya gelmesiyle oluşan ve bugün 81 ilde faaliyetini yürüten Yaşayan Şehit Kütüphaneleri Topluluğu vatan uğruna şehit düşen kahraman şehitlerimizin isimlerini gönüllülerin desteği ile oluşturulan kütüphanelerde yaşatmaya devam ediyor.

Kahramanlar unutulmuyor
Kahramanlar unutulmuyor Admin
Bu içerik 324 kez okundu.

Nisan ayında Gedik Ahmet Paşa İlkokulu’nda Şehit Sıhhiye Er Kamil Tunç adına oluşturulan kütüphanenin ardından Van İpekyolu'nda, 15 Temmuz'da bölücü terör örgütünün hücre evine yapılan operasyon sırasında yaralanan ve kaldırıldığı hastanede şehit düşen Kahramanmaraşlı Şehit Polis Özel Harekât Ahmet Altun Kütüphanesi Vali Mustafa Tutulmaz’ın katıldığı törenle hizmete açıldı. Hamidiye Ortaokulu’nda açılan Kütüphanenin açılış törenine Vali Mustafa Tutulmaz’n yanı sıra Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hamza Çömez, İl Emniyet Müdürü Gürsel Yıldız, Şehit Polis Özel Harekât Ahmet Altun’un ailesi,  İl Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Ter akıtmak önemli

Açılış töreninde konuşan ve ter akıtmanın kan akıtmaktan daha önemli olduğuna dikkat çeken Vali Mustafa Tutulmaz: “Her kütüphane büyük Türkiye, güçlü Türkiye’nin temeline atılmış bir tuğladır. Güçlü olmanın yolu her seferinde söylüyoruz vatan için ölmeye hazırız, tarih boyunca birçok şehidimiz, gazimiz oldu. Ev yoktur ki evinde bir gazi, bir şehit olmasın. Her ailenin muhakkak dedesi, amcası, dayısı bir şekilde gazi ya da şehit olmuştur. Biz böyle bir milletiz. Ölmeye her zaman hazırız. Bu vatan için ölmek bizim imanımızın bir parçasıdır. Bu sebeple ölümü vatan için olduğu zaman çok ta önemsemeyiz. Kan yerine ter akıtmanın daha önemli olduğunu düşünüyorum. Bu topraklar için kan akıtacağız elbette, ama ter akıtmanın daha da bir anlamlı olduğunu görüyorum” dedi.

İyi değerlendirilmeli

Kütüphanelerin iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Vali Mustafa Tutulmaz: “Bu kütüphanelerin oluşmasını sağlayan girişimci ruhlu arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bu kütüphanelerin arttırılmasında fayda var. Her okulun kendine has kitaplığı, kütüphanesi var ama bu tür kütüphaneler kitaba, okula ayrı bir anlam katan kütüphanelerdir. Bir taraftan vatanı için ölmüş, vatanı için kendini feda etmiş bir değerimiz var ve onun adının yaşatılması var. Bir taraftan da gençlerimize şunu diyoruz; biz okuyalım, çok daha kültürlü olalım, daha fazla teknolojiyi üretebilecek konuma gelelim. Bu kütüphanelerin oluşmasında emeği geçen herkese, destek olan okul yönetimine, Milli Eğitim Müdürlüğümüze, kitap gönderen gönüllülerimize teşekkür ediyorum. Okuyan, okuduğunu anlayan ve ülkenin kalkınmasına önemli katkı sağlayacak gençliğin yetişmesine vesile olması dileğimle herkese saygılarımı sunuyorum. Şehidimizin annesi, babası ve kardeşine de ayrıca teşekkür ediyorum. Bu vatan için en değer verdikleri evlatlarını feda ettiler. İlimizde de çok sayıda şehit ailemiz var. Bir kez daha tüm şehit ailelerimize saygı ve hürmetlerimi sunuyorum. İyi ki varsınız” diye konuştu.

Plaket takdim edildi

 

Ardından plaket takdimine geçildi. Şehit Polis Özel Harekât Ahmet Altun’un ailesine plaketleri Vali Mustafa Tutulmaz tarafından takdim edildi. Törene katılan Kütahyalı Şehit Piyade Uzman Çavuş Yaşar Çakır’ın ailesi de Vali Mustafa Tutulmaz’a hediye takdim etti. Daha sonra Vali Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve şehit ailesinin katılımıyla açılış kurdelesi kesildi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çad’daki vatandaşlarımız yurda döndü
Çad’daki vatandaşlarımız yurda döndü
Maske dağıtımı sürüyor
Maske dağıtımı sürüyor