Mayıs ayı ihracatı arttı

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar’ın Mayıs ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre arttığını belirtti.

Mayıs ayı ihracatı arttı
Mayıs ayı ihracatı arttı Admin
Bu içerik 475 kez okundu.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, 2019’un Mayıs ayına ilişkin ihracat verilerini açıkladı. Serteser, “İlimizin Mayıs ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,2 arttı. 2018’in Mayıs ayında 32 milyon 49 bin dolar olan ihracatımız bu yıl Mayıs ayında 33 milyon 708 bin dolar olmuştur. 2019’un ilk 5 ayında ise geçen yılın ilk 5 aylık ihracatına göre binde 21 oranında gerileme yaşandı. Geçen yıl ilk 5 ayda 147 milyon 903 bin dolarlık ihracatımıza karşılık bu yılın ilk 5 ayında ilimizden 147 milyon 592 bin dolar ihracat gerçekleştirildi” dedi.

Çin, ABD ve Fransa

Mayıs ayında Afyonkarahisar’dan 90 ülke ve 1 Serbest Bölge’ye ihracat yapıldığını kaydeden Serteser, geçen yılın Mayıs ayında 83 ülke ve 3 Serbest Bölge’ye ihracat gerçekleştirildiğini belirtti. Serteser, “Mayıs ayında ilimizden en çok ihracat Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapıldı. Çin’e ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 56 artarak 7 milyon 965 bin dolar oldu. 2019’un Mayıs ayı verilerine göre Afyon’un ihracatında ikinci sırayı Amerika Birleşik Devletleri aldı. İlimizden Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılan ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 23,1 artarak 4 milyon 823 bin dolara çıktı. Bu dönemde ihracatımızdaki üçüncü ülke olan Fransa’ya ihracatımız yüzde 4,2 arttı. İlimizden Fransa’ya 2 milyon 660 bin dolarlık dışsatım yapıldı” diye konuştu.

Madencilik sektörü lider

Afyonkarahisar’dan yapılan ihracatta öne çıkan sektörler hakkında da bilgi veren Serteser, açıklamasına şöyle devam etti: “Çoğunluğu mermer olan madencilik ürünleri, Afyonkarahisar’ın Mayıs ayı ihracatında yine birinci sıradadır. Madencilik ürünlerinin ihracatında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 29 artarak 23 milyon 832 bin dolar olmuştur. Çoğunluğu yumurta olan su ürünleri ve hayvansal mamuller sektöründe yüzde 61’lik azalmaya rağmen 2 milyon 572 bin dolarlık ihracata imza atılmıştır. İlimizin Mayıs ayı ihracatında üçüncü sırayı alan çimento, cam seramik ve toprak ürünleri sektöründe ise 1 milyon 631 bin dolarlık ihracat yapılmıştır.” 2019’un Mayıs ayı ihracat verilerine göre Afyonkarahisar, ihracat yapan iller listesinde 27’nci sırada yer aldı. İstanbul 6 milyar 803 milyon dolar ile birinci, Bursa 1 milyar 449 milyon dolar ile ikinci ve Kocaeli 1 milyar 237 milyon dolar ihracat ile üçüncü oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yasak ilgiyi arttırdı
Yasak ilgiyi arttırdı
Asfalt sezonu başladı
Asfalt sezonu başladı