Vali talimat verdi

Afyonkarahisar Valiliği tüm kamu kurumlarına bir genelge yayımlayarak yapılan ihalelerde resmi ilanlarla ilgili hassasiyetin gözetilmesini, ihale kanunlarına göre hareket edilmesini istedi

Vali talimat verdi
Vali talimat verdi Admin
Bu içerik 1747 kez okundu.

Afyonkarahisar Valiliği tarafından tüm Kaymakamlık ve kamu kurumlarına yönelik bir genelge yayımlanarak yerel yönetimlerin de aralarında bulunduğu tüm kamu kurum ve kuruluşlarının gerçekleştireceği mal veya hizmet alımları ile yapım işleri ihalelerinin kanun hükümlerine göre yapılması, yerel gazetelerde ihale ilanlarının yayınlanmasına hassasiyet gösterilmesi istendi.

AGD teklif etti

Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği’nin teklifi üzerine Vali Mustafa Tutulmaz’ın talimatları doğrultusunda yayımlanan genelgede, Kamu İhale Kanunu’nda belirtilen koşulların dışına çıkılmaması, arzu edilen rekabet ortamının oluşturularak kamu menfaatinin en üst seviyede sağlanması gerektiği vurgulanırken, ayrıca süreli yayınlarda yapılmayan ilanlar nedeniyle ihalelerin olası iptalleriyle kamu zararına meydan verilmemesi, kanunda belirtilen özel koşullar dışına çıkılmaması, doğrudan alım usulünün genel ihale yöntemi olarak algılanmaması, doğrudan temin hükümlerinden faydalanmak için gerçekleştirilecek ya da alınacak mal ve hizmetlerin bölünmemesi gerektiği belirtildi.

“Basın için çok önemli

Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği Başkanı Sezer Küçükkurt “Derneğimizin teklifi ve Sayın Valimizin tensipleri ile bu Genelgenin yayımlanması, hem kamu yararının en üst seviyede sağlanması, hem de ayakta kalma mücadelesi veren yerel basın için büyük önem taşımaktadır. Bu genelgenin yayınlanması ile ihalelerin daha şeffaf ve daha rekabetçi bir ortamda yapılması sağlayacaktır. Aynı zamanda Genelgenin yayınlanması yerel basın kuruluşları için büyük moral olmuştur. Bu sürece sunduğu katkı ve gösterdiği hassasiyet için Afyonkarahisar Valimiz Sayın Mustafa Tutulmaz’a şükranlarımızı sunuyoruz. Ayrıca her zaman desteklerini yanımızda hissettiğimiz Vali Yardımcımız sayın Dr. Mehmet Boztepe ve Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürümüz Sayın Mehmet Kocabıçakoğlu’na da özellikle teşekkür ediyoruz” dedi.

Tüm kurumlara yayılsın

Afyonkarahisar il genelinde 2017 ve 2018 yıllarında özellikle ilgili yasada yer alan hükümlerin zaman zaman yerine getirilmemesi nedeniyle mahalli basın açısından ciddi kayıplar yaşandığı gibi ihalelerin duyurulmasında da sıkıntılar yaşanabildiğine dikkat çeken Küçükkurt, “Basın ilan Kurumu verilerine bakıldığında bu konudaki düşüşler rakamsal olarak görülebilmektedir. Sayın Valimizin ihale süreçleri ve ihale ilanları ile ilgili gösterdikleri hassasiyetin tüm kamu kurumlarımıza yayılmasını temenni ediyoruz. Görevini yerine getirirken kanunlara uygun, hakka riayet ederek hareket eden tüm kamu görevlilerimize de şükranlarımızı bildiriyoruz” dedi.

GENELGE NELERİ İÇERİYOR? 5. SAYFADA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yasak ilgiyi arttırdı
Yasak ilgiyi arttırdı
Asfalt sezonu başladı
Asfalt sezonu başladı