Düğünlerde silah atılmayacak

Vali Mustafa Tutulmaz Dinar ilçesinde merkez mahalle ve merkeze bağlı köy muhtarlarıyla toplantıda bir araya geldi. Düğünlerde silah atanların ruhsatlarını iptal ettiklerini dile getiren Vali Tutulmaz, “Bugüne kadar silah sıkanların iptal edilen ruhsat sayısı 200. Bu kişiler ağızlarıyla kuş tutsaklarda ruhsat sahibi olamazlar”

Düğünlerde silah atılmayacak
Düğünlerde silah atılmayacak Admin
Bu içerik 831 kez okundu.

Dinar Mesleki ve Teknik Eğitim Lisesi Konferans Salonunda yapılan toplantıya Vali Mustafa Tutulmaz, Kaymakam Selami Kapankaya, ilçe müdürleri ile köy ve mahalle muhtarları katıldı. Toplantıda öncelikle mahalli idareler seçimleri değerlendirildi. Vali Tutulmaz, Muhtarlık müessesi ve görevleri, kolluk birimleriyle işbirliği, taleplerde hiyerarşik silsilenin takibi, istek ve taleplerde fayda ve maliyet analizi, kamu görevlileriyle işbirliği ve denetim, kamu yatırımlarının takip ve analizi, düğünlerde silah atılması konuları hakkında muhtarlara detaylı bilgiler verdi.

Yorucu seçim geçirdik

Toplantıda konuşan Vali Mustafa Tutulmaz: “Bu yıl yeni seçim oldu. Seçimden sonra değişimler oldu. Onun için bugünlerde biraz daha ilçelerimizi sık gezip muhtarlarımızı görmek, onlarla tanışmak, bir taraftan da söyleyeceklerimizi hemen daha görevin başında hatırlatmakta fayda var düşüncesiyle bugün sizlerle beraberiz. Yeni bir seçim sürecinden geçtiniz. İlçemizde yüzde 63’lük bir değişim olmuş. Yorucu bir seçim süreci geçirdik, en çok yorulanda siz oldunuz. Bu dönemde yoğun rekabet vardı. Belediye seçimlerinde bile böyle rekabet yoktu. Zor bir seçim sürecinden başarıyla çıktınız. Öncelikle sizleri tebrik ediyorum. Daha önce Muhtar olup ta devam edenleri bir kez daha tebrik ediyorum. Demek ki yaptığınız hizmetler vatandaşın nezdinde kabul görmüş. Bu şunu da gösteriyor. Yüzde 63’lük değişim var yani 3’te 2 gittiğine göre dikkatli olmanız gerekiyor. Şimdiden yeni dönem için çalışmamız gerekiyor. İşiniz zor. Vatandaş yeniden değiştirebilir iyi çalışın. Hepinizi burada görmek isteriz” dedi.

Açığada alırız görevden de

Vali Tutulmaz, “Seçim zor, rekabet var. Bu rekabetin sonucu olarak da daha sonra karşılaşacağınız problemleri de beraberinde geliyor. İşte maharet biraz bu problemleri çözebilmekten geçiyor. Bilhassa köylerimizde rekabetin yansımaları zaman içerisinde olumsuz oluyor. Ben özellikle bunu başlangıçta hatırlatmak istiyorum. Seçim geride kaldı. Artık size köyün huzurunu sağlamak düşüyor. O benim rakibimdi, düşmanımdı, bana şöyle yaptı, bana oy vermedi ya da bana oy verenleri ayrıcalıklı tutayım anlayışında olursanız bilin ki köyde idarecilik görevinde başarılı olamazsınız. Herkesi kucaklamanız lazım. Huzursuzluk oluşmasın. Zaman zaman sıkıntılar olabiliyor. Bana kadar gelen sorunlar bile oluyor. Şunu ifade etmeliyim. Eğer tarafsızlığınıza gölge düşürürseniz gerekirse açığa alır, görevden el çektiririz. ” diye konuştu.

 

 

200 ruhsat iptal edildi

Düğün sezonu ile birlikte silah sıkma olaylarının da arttığına dikkat çeken Vali Mustafa Tutulmaz şunları söyledi: “En kısa sürede bu ilkel davranıştan kurtulmamız gerekiyor. Geçen yıla göre iyi bir aşama kaydettik ama hala duyumlarımız köylerimizde bunun devam ettiği yönünde.  10 gün önce bir İl Genel Meclisi üyemiz sıkılan silahtan yaralandı. Hafif yaralandı ama daha kötüsü de olabilirdi. Lütfen muhtarlar olarak elinizi taşın altına koyun. Biz kararlıyız. Burada Kaymakam beye, ilçe emniyet müdürü ve jandarma komutanımıza yeniden görev veriyorum. Bu işin takipçisiyiz. Bugüne kadar silah sıkanların iptal edilen ruhsat sayısı 200. Bu kişiler ağızlarıyla kuş tutsaklarda ruhsat sahibi olamazlar. Can güvenliği için silah alıyorsunuz. O silahı amacı dışında kullandığınızda bunun bir sonucu olarak bir yaptırımla karşı karşıya kalıyorsunuz. Vatandaş, muhtar fark etmiyor. Kişinin gözünün yaşına bakmıyoruz. Bu konuda kararlıyız artık düğünlerde eğlencelerde silah sıkılmasını istemiyoruz.”

Telefon numarasını verdi

Muhtarlara telefon numarasını veren Vali Mustafa Tutulmaz: “Bir sıkıntı olduğunda her zaman bana ulaşabilirsiniz. Aramaktan çekinmeyin. İhtiyaç olduğunda yanlışı gördüğünüzde önce WhatsApp'tan mesajla yazın. Kendinizi ve köyünüzü tanıtın ve problemi paylaşın. Ondan sonra biz gereğini yaparız” dedi. Vali Mustafa Tutulmaz’ın konuşmasının ardından muhtarlar sırayla söz alarak istek, talep ve önerilerini dile getirdi. Toplantı sonunda Dinar Merkez Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı İstasyon Mahallesi Muhtarı Mehmet Gülpınar Vali Mustafa Tutulmaz’a günün ansına hediye takdim etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çad’daki vatandaşlarımız yurda döndü
Çad’daki vatandaşlarımız yurda döndü
Maske dağıtımı sürüyor
Maske dağıtımı sürüyor