Milletin gönlünde taht kurdu

AK Parti Afyonkarahisar İl İnsan Hakları Başkanlığı tarafından 27 Mayıs Darbesi ile ilgili basın açıklaması yapıldı. Darbe ile görevinden indirilen ve idam edilen dönemin Başbakanı Adnan Menderes için konuşan Hıdıroğlu, “merhum Menderes, özellikle din ve vicdan özgürlüğü adına attığı adımlarla milletimizin gönlünde taht kurmuştur”

Milletin gönlünde taht kurdu
Milletin gönlünde taht kurdu Admin
Bu içerik 423 kez okundu.

PTT Şubesi önünde bir araya gelen AK Parti üyeleri, ellerinde pankartlarla 27 Mayıs darbesinin yıl dönümünde bir kez daha tepki gösterdiler. Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in de katıldığı basın açıklamasını yapan AK Parti İl İnsan Hakları Başkanı Selcan Hıdıroğlu, 27 Mayıs Darbesi’nin milli iradeden kopan bir zihniyetin ürünü olarak; demokrasiye, insanlığa ve vicdanlara yönelik büyük bir ihanet olduğunun altını çizdi.

Seçilmiş bir başbakan

Hıdıroğlu, “Seçilmiş bir başbakanın idama mahkum edilmesiyle demokrasi tarihimizde silinmez bir leke oluşturan 27 Mayıs Darbesi, ilerleyen süreçte askeri otoriteye, milli iradeyi silah zoruyla tahakküm altına alma imkanının kapılarını da açmıştır. Dönemin tek partili CHP yönetimine karşı rekor bir oyla iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, kısa zamanda gerçekleştirdikleri projelerle Türkiye’ye çağ atlatmıştır. Milli ve manevi değerlerimizi Anadolu topraklarından silmeye çalışan tek parti CHP’sinin antidemokratik uygulamalarını izale eden merhum Menderes, özellikle din ve vicdan özgürlüğü adına attığı adımlarla milletimizin gönlünde taht kurmuştur” dedi.

Kara bir sayfa

Hıdıroğlu, “Tek parti rejiminin en büyük ayıplarından olan Türkçe ezanı özüne döndürerek, Anadolu’nun dağında taşında, havasında suyunda Ezan-ı Muhammedi’nin tekrar yankılanmasını sağlamıştır. Tek partili hayattan kalma sorunlara çözüm getiren Menderes’in halkla kurduğu sıkı bağdan rahatsız olanlar yalan ve iftiralarla algı oluşturarak darbeye zemin hazırlamıştır. Milletin iradesini hiçe sayan cuntacı zihniyet, demokratik yönetime antidemokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış ve Yassıada’da hukuk dışı yargılamaların ardından darağacına göndermiştir. Mahkeme Başkanı Salim Başol’un, “Sizleri buraya tıkan irade böyle istiyor” sözleri hukuksuz yargılamaların apaçık yaşandığı bu dönemleri tarihe kara bir sayfa olarak işlemiştir” dedi.

15 Temmuz’da tekrarlandı

27 Mayıs Darbesi’nin benzer senaryosuna 15 Temmuz Hain Darbe girişimi ile tekrar karşılaşıldığını belirten Hıdıroğlu, “Üzerinden yarım asrı aşkın bir süre geçmesine rağmen 27 Mayıs Darbesi’nin benzer senaryosu 15 Temmuz hain darbe girişiminde tekrar karşımıza çıkarılsa da milletimiz vakur duruşuyla bu kez bu oyuna izin vermemiştir. 2016 yılında gerçekleştirilen 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı sokağa çıkan milletimizin önemli bir kısmında bu hadise zuhur etmiş ve necip milletimiz bir daha darbelere geçit vermemek için meydanlara dökülmüştür” dedi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Optisyen ve Gözlükçüler Günü kutlandı
Optisyen ve Gözlükçüler Günü kutlandı
Sistemi değiştireceğiz
Sistemi değiştireceğiz