Organize yolsuzluk

Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya, Yüksek Seçim Kurulunun İstanbul seçimlerinin yenilenmesi hakkında verdiği 22.05.2019 tarihli ve 2019/4219 sayılı gerekçeli kararını değerlendirdi. Özkaya, “Organize yolsuzluk ve usulsüzlük yapılmıştır”

Organize yolsuzluk
Organize yolsuzluk Admin
Bu içerik 604 kez okundu.

AK Parti Milletvekili Ali Özkaya, “YSK’nın yayımlamış olduğu gerekçeli kararın 207’nci ve devamı sayfalarında görüleceği üzere, 754 sandık başkanının 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’a aykırı olarak belirlendiğini görüyoruz. Bu sandıklarda oy kullanan seçmen sayısı 212 bin 276’dır. Özkaya, kararda, Kanuna aykırı olarak belirlenen sandık başkanlarından oluşan sandık kurullarının yaptıkları seçim iş ve işlemlerine itibar edilemeyecek olmasının ve bu durumun sonuca müessir olay ve haller kapsamında değerlendirilerek seçimin neticesine müessir görüldüğünün belirtilmesinin hukuka uygun olduğunu ifade etti.

108 sandıkta tutanaklar yok

Milletvekili Ali Özkaya gerekçeli kararda ilçe belediye başkanlığı ve meclis üyeliği tutanaklarının tam olmasına rağmen büyükşehir belediye başkanlığı bakımından 18 sandıkta sayım döküm cetvelinin hiç bulunmadığı, 90 sandıktaki sayım döküm cetvellerinde sandık kurulu imzalarının bulunmadığı tespitlerinin yapıldığını söz konusu durumda bu sandıklarda oy kullanan 30 bin 281 seçmenin oyu üzerinde sonuç güvenilirliğinin ciddi bir biçimde zedelendiğini belirtti. Özkaya aynı zarftaki oyların birisinin geçerli olduğu birisinin geçerli olmadığı yönündeki algının doğru olmadığını tam tersine bilerek yapılmış bir seçim hırsızlığı olduğunu söyledi. .

FOTO ALTI: Özkaya, bu kararı okuduktan sonra yapılan yolsuzluk ve usulsüzlüklerin ancak seçim kurullarından bazı kamu görevlilerinin içinde olduğu organize bir örgüt tarafından yapılabileceğini söyledi.  

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sizler gururumuzsunuz
Sizler gururumuzsunuz
Jandarmadan operasyon
Jandarmadan operasyon