FETÖ davaları devam ediyor 6 kişiye FETÖ cezası

Afyonkarahisar'da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ-PDY) yönelik başlatılan soruşturma kapsamında haklarında kamu davası açılan 17 kişinin yargılanmasına devam edildi. Mahkeme heyeti 6 sanığı cezalandırdı.

 FETÖ davaları devam ediyor  6 kişiye FETÖ cezası
 FETÖ davaları devam ediyor  6 kişiye FETÖ cezası Admin
Bu içerik 3075 kez okundu.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında  Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde  dün görülen davalarda 2 si tutuklu 15’i  tutuksuz toplam 17 kişi yargılandı. Mahkeme heyeti 6 sanığa çeşitli cezalar verdiler.

1 yıl 13 ay ceza

Tutuksuz yargılanan sanıklardan  İbrahim Çetiner  hakkında savcı  örgüte yardım suçundan cezalandırılmasını istedi. Son savunmasını yapan Çetiner. “Milli Eğitim Bakanlığında öğretmen olarak görev yaparken ihraç oldum. Eşim halen öğretmen olarak görevine devam ediyor. Bank asyadaki paramın artış olmasının nedeni 2014 yılında oğlumun sünnetinden gelen altın ve paralardır” dedi. Mahkeme heyeti diğer tutuksuz sanık Basri Şimşek ile İbrahim Çetiner’e 1 yıl 13 ay hapis cezası verdi.

ETKİN PİŞMANLIKTAN YARARLANDILAR

Tutuksuz yargılanan Şeyma Sarı’nın avukatı İdris Çelik müvekkilinin son savunmasını yaptı. Savunmasına öğretmen olan müvekkilinin Aktif-Sen sendikasından istifa ettiği dilekçesinin fotokopisi ile müvekkili hakkında şikayetçi  olan kişinin müvekkilinin şikayeti üzerine  yargılanıp ceza aldığını gösteren mahkeme kararını mahkeme heyetine sunarak müvekkilinin suçsuz  olduğu söyledi. Mahkeme heyeti tutuksuz olarak yargılanan Zeynel Tuğrul ile birlikte etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan Şeyma Sarı’ya 1 yıl8 ay 18 gün hapis cezası vererek hükmün açıklanmasını erteledi.

CEZALARI  ALDILAR

Silahlı terör örgütüne üye olma suçlamasıyla haklarında kamu davası açılan Murat Demirel ile Süleyman Özdemir’in karar duruşmaları dün yapıldı. Son savunmasını yapan Murat Demirel, “Ben hayatım boyunca trafik cezası bile yemedim. Örgütle bağım yoktur” derken sanık avukatı müvekkilinin 20 yıl önce örgüte müdahil yapının kurumunda geçimini sağlamak için çalışmıştır” dedi Mahkeme heyeti sanığa  6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Sanık Süleyman Özdemir yaptığı son savunmada, “Örgüt liderinin talimatı ile Bank asyaya para yatırmadım. Bankanın örgüte ait olduğunu bilseydim bu banka ile çalışmazdım. Çocuğum 2015 yılında yapılan TEOĞ sınavını kazanmıştı. Burslu olarak okula gitmiştir” dedi. Mahkeme heyeti sanığa 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

 

 

ÖRGÜTE BAĞLI EVLERDE KALDIK

Tutuksuz yargılanan Kübra Alkan’ın duruşmasında SEGBİS ile tanık olarak dinlenen F. O. , “Üniversite öğrencisiyiz. Ayrı ayrı evlerde kalıyorduk. Birinci sınıfta örgüte ait evlerde kaldık. İkinci sınıfta Avrupa yakasına geçti. Neden geçtiğini bilmiyorum. Ne yaptı bilmiyorum.” dedi. Tutuksuz yargılanan karı-koca Samed Karcı ve Sevilay Karcı için savcı mütealasını vererek her iki sanığından örgüte yardım suçundan cezalandırılmalarını istedi. Sanıklar mahkeme heyetinden savunma için süre istediler. Duruşmalar ileri bir tarihe ertelendi.

 AYNI EVDE KALDIK

Tutuklu sanık Alper Aslan’ın duruşmasında Seğbis sistemi ile dinlenen tanık B.K , “Kendisini tanımıyorum. İlk defa karşılaşıyorum. Afyonda ve Denizli’de kendisini görmedim” derken, diğer tanık İ.K.’de verdiği yeminli ifadesinde, “Kendisini tanıyorum. Üniversiteyi okuduğumuz yıllarda birinci ve üçüncü sınıfta aynı evde kaldık. Evde kaldığımız süre içerisinde birlikte namaz kılıyorduk. 2004-2005 yılları sonrasında kendisini görmedim.” Dedi. Sanık avukatı yaptığı savunmada, “Müvekkilim hakkında emniyetin hiçbir polisi mahrem imam olduğunu söylememiştir” dedi.

MESLEĞİMDEN ATILIRIM

Diğer tutuklu sanık Ersoy Sancak’ın duruşmasında SEGBİS ile tanıklık eden M.M. verdiği ifade de, “Kendisi ile Afyonda tanıştık. Yabancı ülke numarası ile arayarak benimle irtibata geçti. Birkaç defa görüştük. Kendisini bana Süleyman olarak tanıttı. Mesleğimden atılırım korkusu ile görüştüm. 2009-2013 yılları arasında girmiş olduğum polislik sınavlarını kazanamamıştım” derken tanığın  söylediklerine karşı konuşan sanık Ersoy Sancak, “Kendisi ile zaman gazetesinde tanıştım. Kendisi askerdi. Şikayet edebilirdi. İçişleri Bakanımızın açıklamasını okudum. 510 bin kişi hakkında soruşturma yapılmış. 30 bin kişi hakkında işlem yapılmış” dedi. Mahkeme heyeti sanıkların tutukluluğuna devam kararı vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

ODAK HABER/AHMET SARLIK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sizler gururumuzsunuz
Sizler gururumuzsunuz
Jandarmadan operasyon
Jandarmadan operasyon