İhbar et ödülü kap

Vergi kaçakçılığının önüne geçmek için vatandaşlarında içerisende yer alan projeye pahata geçiren hükümet vergi kaçıran kişi ve firmaları ihbar eden vatandaşı ihbarın doğru çıkması durumunda para ile ödüllendiriyor. Geçtiğimiz yıl ilimizde ikiyüzün üzerinde şikayet yapıldı.

 İhbar et ödülü kap
 İhbar et ödülü kap Admin
Bu içerik 3854 kez okundu.

Vergide ihbar ve ihbar ödülü konusununda ODAK’ın sorularını cevaplandıran Defterdar Vekili Murat Toy,  “Anayasamıza ve kanunlarımıza göre herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür” der. İhbar kelime itibariyle vatandaşa çok sevimli ve ilgi çekici gelmez. İhbarın konusu ne olursa olsun toplumumuzda pek hoş karşılanmaz. Ancak vergi kayıp ve kaçağı ile mücadelede etkin bir yöntem olduğu gayet iyi biliniyor.   Gelirini beyan etmesi gerektiği halde beyan etmeyen veya eksik beyan eden kişi ve kurumları Devlete bildirmek de o derece önemlidir. Maliye bakanlığımızın İhbar müessesesi ödenmeyen vergilerin takip ve tahsilini kolaylaştırıyor. Bu yöntem hem devletimizi, hemde şikâyetçi olan vatandaşıma kazanç sağlıyor. Ayrıca bu vatandaşlık görevimiz”

218 şikâyet yapıldı

Defterdar Vekili Toy, “Vatandaşlar ihbarlarını CİMER, Maliye Bakanlığımıza ait olan Alo 189 hattı veya dilekçe ile Deftardarlıklara yapabiliyorlar. İhbarı yapan kişinin istemesi durumunda ismi gizlenmektedir.  Gerekli şartları taşıyan ve somut bilgi ve belgelerle desteklenen ihbar dilekçeleri incelemeye sevk edilmekte, düzenlenen İhbar İkramiyesi Görüş Raporuna istinaden, tahakkuk eden vergi ve vergi ziyaı cezası tutarı üzerinden yüzde 10 oranında hesaplanan ikramiyenin 1/3’ü verginin kesin tahakkukunda, kalan 2/3’ü ise tahsilat sonrasında muhbire ödenmektedir. 2018 yılında kurumumuza CİMER, Alo 189 ve yazılı dilekçe yolu ile 218 şikâyet yapılmış olup, şikâyetler değerlendirilerek, şikâyetçi vatandaşlarımıza sonuçları bildirilmiştir. Şikâyeti doğru çıkanlarda ödül yönetmeliğinden yararlandırılmıştır” dedi.

ODAK HABER/AHMET SARLIK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kavga gazinoda bitmedi
Kavga gazinoda bitmedi
Fuhuşa geçit yok
Fuhuşa geçit yok