Kardeşler iftarda buluştu

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ), Afyonkarahisar Belediyesi, Afyonkarahisar Müftülüğü, Sivil Toplum Kuruluşu Platformu ve Afyonkarahisar Gençlik Merkezi tarafından “Gençlerle Kardeşlik İftarı” programı düzenlendi.

Kardeşler iftarda buluştu
Kardeşler iftarda buluştu Admin
Bu içerik 827 kez okundu.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Camii’nde gerçekleşen iftara AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AKÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Peker, Prof. Dr. Yılmaz Yalçın, Afyonkarahisar Müftüsü Şükrü Kabukçu, Afyonkarahisar Sivil Toplum Kuruluşu (STK) Platformu Başkanı Ahmet Ertürk ile birlikte fakülte dekanları, öğretim üyeleri, daire başkanları ve öğrenciler katıldı.

Pergel gittikçe açılıyor

İftar programında konuşan, Afyonkarahisar STK Platformu Başkanı Ahmet Ertürk sınırların sadece Misak-ı Milli ile çizili olmadığını söyledi.  AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş ise dünyada 2 milyar insanın yoksulluk sınırı altında olduğunu ve her 15 dakikada açlıktan bebeklerin öldüğünü söyledi.  Karakaş, “Zengin ile fakir arasındaki pergelin gittikçe açıldığı, değersizleşme, endişe ve kaygı eşiklerinin yükseldiği bir gelişme görüyoruz. Bu gelişmelerin önemli bir kısmı da mazlum coğrafyalarında, bunların büyük bir kısmının da Müslüman coğrafyalarında gerçekleştiğini, yaşandığını biliyoruz” dedi.

Önemli noktadayız

Türkiye’nin, Müslüman coğrafyasının bir parçası olarak dünyanın özellikle mazlum coğrafyalarının yaşamış olduğu kısıtlılıklarla karşılaştırıldığında önemli bir noktada olduğunu dile getiren Karakaş, “Dolayısıyla bu pergelin ortasında bir yerinde duruyoruz. Kendi konumumuzu anlama ve mazlum coğrafyadaki insanların bu kısıtlı hallerini görme açısından bu menü listesi ile böyle bir iftarın düzenlenmesinin önemli olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda bazı hususların, zaman zaman hatırlanmasının, bazı duyarlılıkları geliştirmesi ve güçlendirmesi açısından sembolik değere sahip olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla bu iftarımızın da gerçekliği olan ama buradaki haliyle sembolik değeri olan bir iftar olduğunu düşünerek hepinize hayırlı iftarlar diliyorum” ifadelerini kullandı. Afyonkarahisar Müftüsü Şükrü Kabukçu ise Ramazan ayında kurulan sofraların iyilik sofraları olduğunu ifade etti. İftar yemeği organizasyonu, Afyonkarahisar Müftüsü Şükrü Kabukçu’nun duasının ardından sona erdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yasak ilgiyi arttırdı
Yasak ilgiyi arttırdı
Asfalt sezonu başladı
Asfalt sezonu başladı