Afyon’un kalbi burada atıyor

Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Prof. Dr. Eroğlu, “Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız bizim için çok önemli. Afyonkarahisar’ın kalbi burada atıyor”

Afyon’un kalbi burada atıyor
Afyon’un kalbi burada atıyor Admin
Bu içerik 699 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi, 60. Hükümet Çevre ve Orman Bakanı, 61,62,63,64 ve 65. Hükümet Orman ve Su İşleri Bakanı, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nı (ATSO) ziyaret etti. Ziyarette ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen, Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdür V. Nevzat Alğan, ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Gül, ATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Muammer Türker ile ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Hayrettin Güzbey hazır bulundu.

Sizleri takdir ediyoruz

ATSO’nun Afyonkarahisar için önemine dikkat çeken Prof. Dr. Eroğlu, “Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız bizim için çok önemli. Afyonkarahisar’ın kalbi burada atıyor. Ticaret açısından, Afyonkarahisar’ı kalkındırma açısından burası çok önemli. Çalışmalarınızı takip ediyoruz, takdir ediyoruz. Afyonkarahisar’da ihracatı artırmak, sektörleri geliştirmek için bir çalışma yapmamız lazım. Termal Şehir ile ilgili bir dosya hazırladınız, tebrik ederim. Bu konudan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a bahsetmiştim, geçen hafta da Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay’a teslim ettim.Bizim yeni sektörlerinde Afyon’u ayağa kaldırmamız gerekiyor. Biz 31 Mart Mahalli Seçimleri’nden hemen sonra Bakanlıklar’a gittik ve söz verdiğimiz konuların takibini yaptık. Yatırımların bazılarının müteahhitleri tasfiye talebinde bulundu. Tasfiye talebinde bulunanlara hemen teminatlarının iadesi yapılacak. Bunun müjdesini vereyim” dedi.  AFRAY, Askeri Havaalanı ve Kentsel Dönüşüm gibi konularda çalışmaların da takip edildiğini belirten Eroğlu, “İstihsal, istihdam ve ihracatı Afyon’da sağlam tutarsak, Afyon çok kısa sürede gelişir. Afyon’a uzun zamandır gelmeyenler, ilimize geldiğinde değişimi görüyor” ifadelerini kullandı.

ATSO adına müteşekkiriz

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser de ziyaret dolayısıyla Eroğlu’na teşekkür etti. Serteser, “Bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadınız. Bizim her türlü talebimize cevap verdiniz. Afyon’a, tüm Türkiye’ye yaptığınız hizmetler yadsınamaz. Cumhuriyet tarihi boyunca ilimize en büyük hizmetleri siz yaptınız. Bundan dolayı Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası adına müteşekkir olduğumuzu belirtirim. Daha birçok iş yapacağız. Termal Kent projesi, Yüksek Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi gibi birçok konuda birlikte çalışacağız. Termalin başkenti diyoruz, bunu Termal Kent projesi ile taçlandırmak çok önemlidir. Ayrıca Afyon’daki havalimanını sivil uçuşlara açarsak Afyon’a çok katkısı olur. Afyon artık termal ile birlikte turizmin her çeşidi ile anılacak bir il. Sizin çalışılmasını istediğiniz kayak projesi bile bulunuyor. Mermer bizim için tarihten beri önemli bir sektör. Gıdada yumurta ve et sektörleri önemlidir. Hizmet sektörü de gittikçe önem kazanıyor. Bizim yurtdışından da turist getirmemiz, hizmet ihracatı da yapmamız lazım” dedi.

Hedef 1 milyar Dolar

İhracat rakamlarının, ihraç kayıtlı satışlarla birlikte üretimin yapıldığı vilayete yazılması gerektiğini, bu konuda talepleri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne ve yetkili makamlara ilettiklerini, TOBB Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da TOBB 75. Genel Kurulu’nda konuyu gündeme getirdiğini hatırlatan Serteser, Afyon’un 2023 yılında 1 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşması için çalıştıklarını kaydetti.

Sorunları anlattı

Serteser, konuşmasına şöyle devam etti: “Son dönemde Irak’ın gümrük kapısı yumurtacılarımıza kapanmış durumda. Yumurtacılarımız, bu durumun çok uzun sürmemesi gerektiğini düşünüyor ve yardımlarınızı bekliyor. TKDK, yumurta tavukçuluğuna destek veriyor; yine destek verilsin ama şu dönemde mevcutların modernizasyonuna destek verilmesinin uygun olacağını düşünüyoruz. Mermer sektöründe sorunlarımız olduğunda size geliyoruz, sorunlarımızın büyük bölümünü çözüyorsunuz. Yine sorunlarımız olduğu müddetçe kapınızı aşındıracağız.”

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yasak ilgiyi arttırdı
Yasak ilgiyi arttırdı
Asfalt sezonu başladı
Asfalt sezonu başladı