Sağlık Müdürü uyardı

Dünya Astım Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz vatandaşlara uyarılarda bulundu

Sağlık Müdürü uyardı
Sağlık Müdürü uyardı Admin
Bu içerik 4857 kez okundu.

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz, “Bronş dediğimiz akciğer içi hava yollarının süreğen, iltihabi bir hastalığı olan astım; tekrarlayan nefes darlığı, hırıltı, göğüste baskı hissi ve öksürük yakınmaları ile kendini gösterir. İltihap, alerjiye veya sık geçirilen enfeksiyonlara bağlı gelişebilir. Astımda: Havayolları iltihaplı, şiş ve kızarıktır; iltihaba bağlı olarak daralmıştır ve aşırı duyarlılık (sigara dumanı, parfüm, yemek vb. diğer kokulara karşı aşırı tepki vererek kasılıp bronşların daralması ) vardır.  Bütün dünyada her etnik ve yaş grubundan, farklı sosyoekonomik yapıda 300 milyon kadar insanı etkileyen astım; Ülkemizde yaklaşık her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan birinde görülmektedir. Görülme sıklığı yaşam ve çevre koşullarının değişmesine bağlı olarak artmakta olup, bütün dünyada astımdan yıllık ölümlerin 250 bin kişi olduğu tahmin edilmektedir”

Sigaradan uzak durun

“Güncel verilere göre ülkemizde üçüncü basamak sağlık kuruluşlarına başvuran astımlılarda dahi tam kontrol oranı %22 bulunmuştur” diyen Uzm. Dr. Serhat Korkmaz, “Halen 4 astımlıdan biri yılda bir kez astım krizi nedeniyle acil servise başvurmaktadır. Astım kontrolünü güçleştiren etkenler arasında ilaçların doğru ve düzenli kullanılmaması dışında, sigara dumanı vb. tetikleyicilere maruz kalmak ve obezite sayılabilir. Ülkemizde astımlı hastaların %10’undan fazlasının halen sigara içmekte olduğu ve %30-40’nın obez olduğu bildirilmiştir. Sigarayı bırakmanın ve obez hastaların kilo vermesinin astımın kontrolünü kolaylaştırdığı gösterilmiştir. Kesin tedavisi olmamasına rağmen kontrol altına alınarak, hastaların günlük aktivitelerini rahatça yapabildikleri ve kaliteli bir yaşam sürebildikleri Astım konusuna dikkat çekip farkındalığı arttırmak amacıyla Dünya Sağlık Örgütü tarafından her yıl Mayıs Ayı’nın ilk Salı günü Dünya Astım Günü olarak belirlenmiştir. Bu vesileyle, hemen hemen bütün hastalıkların sebepleri arasında yer alan sigara ve obeziteden uzak durulmasını tavsiye ediyoruz”

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son güne kalmayın
Son güne kalmayın
Dünya rekoru için dalacak
Dünya rekoru için dalacak