ELLERİ YIKAMAK HAYAT KURTARIR

El hijyeninin önemine farkındalığın oluşturulması ve el hijyene uyumun artırılmasına yönelik Afyonkarahisar Devlet Hastanesinde düzenlenen ‘’Dünya El Hijyeni Günü” çeşitli etkinliklerle kutlandı.

ELLERİ YIKAMAK HAYAT KURTARIR
ELLERİ YIKAMAK HAYAT KURTARIR Admin
Bu içerik 4854 kez okundu.

 “Sağlık bakımında sepsisi önlemek ellerinde’’ sloganı ile el hijyeninin önemine farkındalığın  oluşturulması ve el hijyene uyumun artırılmasına yönelik  Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde  düzenlenen ‘’Dünya El Hijyeni Günü” etkinliğine Vali Yardımcısı Gülihsan Yiğit,  İl Sağlık Müdürü Dr. Serhat Korkmaz, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Deniz Fırat,  Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Başhekimi Orp. Dr. Mehmet Duran sağlık çalışanlarını yalnız bırakmadılar.

ELLERİ TEMİZ TUTALIM

’Dünya El Hijyeni Günü” ile ilgili olarak salonda bulunanlara hitap eden Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr, Derya Korkmaz, “El hijyeninin önemine dünya çapında bir farkındalık oluşturmak için bu günün kutlanmasının çok önemli bir fırsattır.  Düzenlenen kampanyalarla el hijyeninin önemini destekleyen yeni katılımlar sağlanması ile el hijyeninin önemini destekleyen kişi sayısının artırılmasının hedefleniyor. Sağlık bakımı ile ilişkili enfeksiyonların dünya çapında önemli bir sorun dur.   Sağlık bakımı alan her 10 hastadan birinde sağlık bakımı ile ilişkili enfeksiyon geliştiğini ve bu enfeksiyonların hastaya ek bir hastalık yükü oluşturmakla birlikte önemli bir ekonomik yüke de neden olmaktadır.  Sağlık bakımında mikroorganizmaların başlıca yayılım yolunun eller olduğunu ve sağlık bakımı ile ilişkili enfeksiyonlardan korunmada en etkili, kolay uygulanabilir ve ucuz enfeksiyon kontrol önleminin el hijyenidir.  Elleri Yıkamak Hayat Kurtarır sloganıyla 2009 yılından beri başlatılan kampanyalarda her yıl el hijyeninin önemini vurgulamaktadır” dedi.

BELGE VERİLDİ

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi el hijyeni günü etkinliği kapsamında kurulan stantlarda sağlık çalışanlarına doğru el yıkama teknikleriyle ilgili bilgiler verilirken uygulamalı olarak el hijyeni testi yapıldı ve el hijyeninin önemini vurgulayacak posterler ile eğitimler verildi. Eğitimlere katılanlara katılım belgeleri İl Sağlık Müdürü Dr. Serhat Korkmaz tarafından verildi.

ODAK HABER/AHMET SARLIK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Afyon huzurlu bir kent
Afyon huzurlu bir kent
Bakımları evde yapılıyor
Bakımları evde yapılıyor