İlk yardım eğitimi aldılar

Afyonkarahisar Beyazay Derneği ile Altı Nokta Körler Derneği üyeleri, özel bir eğitim ile hayat kurtarmayı öğrendiler

İlk yardım eğitimi aldılar
İlk yardım eğitimi aldılar Admin
Bu içerik 1634 kez okundu.

Eğitime Beyazay Derneği Başkanı Fatma Kilci Kavas, Altınokta Körler Derneği Afyonkarahisar Şubesi Başkanı Hakan Erdoğan, Eğitime Beyazay Derneği Başkan Yardımcısı ve 112 Acil Servis Başhekimi Dr. Gülsüm Doğan, Sağlık İl Müdürlüğü Eğitmeni Merve Altınbaş ile dernek üyeleri katıldı.

Uygulamalı anlatıldı

Görme engellilere Eğitim boyunca teşhis koymada parmaklarından nasıl yararlanacakları gösterildi. Sağlık İl Müdürlüğü Eğitmeni Merve Altınbaş tarafından; İnsan vücudu, yara değerlendirme, zehirlenmeler, solunum yolu tıkanıklıkları, ısı dengesi bozuklukları konularında dernek üyelerine uygulamalı olarak eğitim verildi. Kursiyerler ayrıca kaza gibi acil durumlarda yaralanan kişinin ne derecede yaralandığını, yaranın derinliğini, kan yoğunluğunu parmaklarıyla dokunarak anlamayı, konuşarak yaralının şokta olup olmadığını öğrenmeyi ve olay esnasında ilk yapılması gerekenleri uygulamalı olarak öğretti.

Gözleri yerine parmakları

Görme engellerin ilk yardım kursuna büyük ilgi gösterdiklerini söyleyen Eğitmen Merve Altınbaş, “Hayatları boyunca yardım almış engelli vatandaşlarımızın kendileri ve yakınlarına ilk yardım yapabilecek olmaları ilgilerini yükseltti. Ayrıca yaralanmalara en açık olan grup görme engelliler. Görme engelli vatandaşların ilk yardım yaparken karşılaşacakları handikapları ortadan kaldıracak şekilde bir eğitim veriyoruz. Gözlerinin yerine parmaklarını nasıl kullanacaklarını gösteriyoruz” dedi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yasak ilgiyi arttırdı
Yasak ilgiyi arttırdı
Asfalt sezonu başladı
Asfalt sezonu başladı