İşbirliği içerisinde çalışacağız

İl Genel Meclisi Nisan ayı 4. Birleşim Toplantısı Vali Mustafa Tutulmaz’ın başkanlığında yapıldı. İl Genel Meclisi Toplantı Salonunda yapılan toplantıya Vali Mustafa Tutulmaz, İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, İl Özel İdare Genel Sekreteri Recep Oyur, meclis üyeleri ve özel idare çalışanları katıldı.

İşbirliği içerisinde çalışacağız
İşbirliği içerisinde çalışacağız Admin
Bu içerik 762 kez okundu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Mustafa Tutulmaz; “Yeni bir sezonun başlangıcında yeni bir başlangıç olarak sizlerle birlikte olmak adına buradayım. Öncelikle görevleriniz hayırlı uğurlu olsun. Yorucu bir seçim maratonundan çıktınız. Bu maratonda başarıyla ipi göğüsleriniz için de öncelikle sizleri tebrik ediyorum. Tabii bu görev bir taraftan da sorumlulukları beraberinde getiriyor. Bizim Anayasamızın 127. Maddesi diyor ki ‘Mahalli İdareler yani İl Özel İdareleri, Belediyeler ve Köylerdeki karar organları seçimle gelen yönetim birimleridir’ diyor. Burada Anayasa özellikle karar organlarına yani sizlerin bulunduğu bu meclislere vurgu yapıyor. Dolayısıyla anayasamıza göre mahalli idarelerin özü karar organlardır. Karar organlarının arasında İGM, Belediye Meclisi ve Köy İhtiyar heyetleri bulunmaktadır. Belediye Başkanı, işte İl Özel İdaresinin yürütmesinden sorumlu Vali ve Muhtar bu alınan kararları uygulamakla yükümlü kişilerdir. Dolayısıyla sorumluluğunuz geniştir. Bu nedenle de işbirliği içerisinde çalışmamız gerekiyor. Kararlar, sizler tarafından alınacak ve bu alınan kararları da biz, özel idaredeki bürokrat arkadaşlarımızla, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ve ilçe kaymakamlarımız da yerine getirmeye çalışacağız” dedi.

Güzel hizmetler yapıldı

Konuşmasında özel idarenin genel yapısı hakkında bilgiler veren Vali Tutulmaz; “İl Özel İdareler, belediye ve köyden biraz daha farklı bir yapıdadır. Özellikle bizim görevimiz bir taraftan köylerimizin altyapılarını gidermek, içme suyu, yol, köyün ortak sosyal donatı ihtiyaçları vb. hizmetleri yerine getirmektir. Bir taraftan da genel idare içerisinde bulunan kamu kurum ve kuruluşlarının ki bunlar Milli Eğitim, Sağlık, Kültür Turizm, Tarım, Emniyet, Jandarma ve AFAD Müdürlükleri yani aklımıza gelen kamudaki her kurumada bir yönüyle destek veren bir kurumdur. Özel İdare sadece köy yollarını yapan ve sadece köylerin altyapısı ile ilgilenen bir yer değildir. Özel İdarenin görevlerinin bir parçası da bu kurumlara destek vermek şekildedir. Bugüne kadar Özel İdare olarak kamu kurum ve kuruluşları ile iyi bir işbirliği içerisinde görev ve hizmetler yürüttük. Sizler şanslı bir İl Genel Meclisi'ndesiniz onu özellikle ifade ermek istiyorum. Çünkü farklı illerle kıyasladığımızda Afyonkarahisar'ın ne kadar ileride olduğunu ve ne kadar ortamının güzel olduğunu görmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Gayret sarf edeceğiz

Konuşmasında Afyonkarahisar’da çok güzel hizmetler yapıldığının altını çizen Vali Tutulmaz: “İl Genel Meclisi Üyeleri, İl Genel Meclisi Başkanları, Valilerimiz, Özel İdare Genel Sekreterleri ve çalışanları güzel çalışmalar yapmışlar. İlimizin köylerinin altyapı problemi neredeyse bitmiş durumdadır. Tabii her yerde söylediğim gibi iyinin daha iyisi, güzeli daha güzeli her zaman var. Yani bitti deyip yan gelip yatacak değiliz. Daha iyi nasıl yapabiliriz bunun gayreti içerisinde olacağız. Şu anda altyapıda sıkıntı yok. Son yıllarda düğün salonları, köy konakları gibi sosyal donatılar yapılıyor. Asfalt olmayan köy yolumuz yok. İçme suyu problemi olan bir köyümüz yok. Ama oluşabilecek sıkıntıları da çözmek yine sizler, kaymakamlarımız, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri olarak hep bir arada hareket edeceğiz. Doğruyu, güzeli hep beraber arayacağız ve bulmaya çalışacağız” dedi.

Yatırımların takipçisiyiz

Konuşmasının sonunda meclis üyelerine tavsiyelerde de bulunan Vali Mustafa Tutulmaz: “Kamu yatırımlarının gözlemcisi olun. Yatırımların takibini yapın ki bu anlamda sorunlar yaşamayalım. 82 milyon vatandaşın hakkı olan yatırımları hep birlikte korumalıyız. Sizlerde kamuya yapılan her işi takip edin. Eksik ve yanlışlıkları da ilgili mercilere bildirin” dedi. Vali Mustafa Tutulmaz toplantı sonrasında İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban’ı makamında ziyaret ederek, yeni görevinde ve bundan sonraki çalışmalarında başarılar diledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yasak ilgiyi arttırdı
Yasak ilgiyi arttırdı
Asfalt sezonu başladı
Asfalt sezonu başladı