24 ÜNİVERSİTEDEN 46 TARİHÇİ BİR ARADA…

İstanbul Rumeli Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen “7. Tarih Yazımı Çalıştayı”nda 24 üniversiteden, 46 tarihçi bir araya geldi.

24 ÜNİVERSİTEDEN 46 TARİHÇİ BİR ARADA…
24 ÜNİVERSİTEDEN 46 TARİHÇİ BİR ARADA… Admin
Bu içerik 364 kez okundu.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Küresel Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (RUPAM)'nin ev sahipliğinde düzenlenen çalıştaya 24 üniversiteden, aralarında Prof. Dr. İlhan TEKELİ ve Prof. Dr. Zafer TOPRAK’ın da yer aldığı 46 tarihçi akademisyen katıldı. Tarih biliminin diğer bilimlerle olan ilişkisini masaya yatırıldığı 7. Tarih Yazımı Çalıştayında “Tarih yazımı ve diğer bilim dallarının tarih çalışmalarında yararlanabileceği yöntemler” gündeme getirildi.

Her yıl farklı kentlerde ve farklı üniversitelerin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Tarih Yazımı Çalıştayı bu sene “Tarihçilikte Disiplinlerarasılık: Fırsat mı, Sınırlılık mı?” konu başlığında gerçekleştirildi. İstanbul Rumeli Üniversitesinin yanı sıra Kocaeli Üniversitesi ve Tarih Yazımı Platformu paydaş olarak yer aldığı çalıştayda, tarih yazımı ve diğer bilim dallarının tarih çalışmalarında yararlanabileceği yöntemler gündeme getirildi.

Bilim dünyasının iki büyük çınarı Prof. Dr. İlhan TEKELİ ve Prof. Dr. Zafer TOPRAK  tarih biliminin uzun asırlara dayanan gelişiminin önemli yöntemler ortaya çıkardığını, tarihe ilgi duyanların ve diğer bilim dallarının bu yöntemlere ilgisiz kalmaması gerektiğini ve bütün sosyal bilimlerin tarihsel olduğunu vurguladılar. Katılımcılar ayrıca son yıllarda tarih biliminin sosyal ve beşeri bilimlerdeki öneminin göz ardı edilmesinin bu bilim dalları için büyük kayıp olduğunu dile getirdiler.  6 oturumda konuşan 46 akademisyen tarihçi, bu yöntemlere ilişkin sunumlar yapıp, önerilerde bulundular.

Silivri Belediyesi Önder Yılmaz Kongre Salonunda gerçekleşen ve 300 izleyici tarafından takip edilen Çalıştaya Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın da teşriflerinin yanı sıra İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. H. Tamer DODURKA, İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Mustafa KARA, Türkiye genelinden birçok akademisyen, öğrenci, Sivil Toplum Örgüt temsilcileri ve Silivri sakinleri katıldı.

 

İstanbul Rumeli Üniversitesi Hakkında:

İstanbul Rumeli Üniversitesi, 23 Nisan 2015 tarihinde İstanbul’da kurulan bir vakıf üniversitesidir. Toplumun ihtiyacı olan bilim insanlarını ülkeye kazandırmak; bilgili, çağdaş, donanımlı, deneyimli, topluma yararlı, araştırmacı gençler yetiştirmeyi hedefleyen bir yüksek eğitim kurumu ve mükemmeliyet merkezi olma amacını taşımaktadır. İstanbul Rumeli Üniversitesi 2018-2019 eğitim öğretim yılında 3 Fakültede 10 Bölüm, 1 Yüksekokul, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokuluna bağlı 14 Program, Meslek Yüksekokuluna bağlı 11 Program, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsüne bağlı 2 bölümde eğitim vermektedir. 2019- 2020 eğitim öğretim yılında Spor Blimleri Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Hukuk Fakültesi’nin açılması planlanmaktadır.

Detaylı bilgi ve görsel malzeme için DLR / Selen Filiz 0536 336 61 16

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çad’daki vatandaşlarımız yurda döndü
Çad’daki vatandaşlarımız yurda döndü
Maske dağıtımı sürüyor
Maske dağıtımı sürüyor