Belediyeler borç batağında

31 Mart’ta yapılan mahalli seçimlerde Belediye Başkanı seçilerek başkanlık makamına oturan başkanlarının büyük bir bölümünü ağır bir borç yükü bekliyor. Belediyelerin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Sosyal Güvenlik Kurumuna olan borçları dikkat çekti. Afyonkarahisar’da ki belediyelerin sadece sGK7ya yaklaşık 140 milyon TL borcu bulunuyor

Belediyeler borç batağında
Belediyeler borç batağında Admin
Bu içerik 2104 kez okundu.

ODAK haber merkezinin yaptığı araştırmada 31 Mart seçimlerinde görevlerine yeniden seçilenler ile ilk kez başkanlık koltuğuna oturanları belediyenin ödenecek olan borçları bekliyor. Sosyal Güvenlik Kurumuna ve Vergi Dairesine borcu bulunmayan Afyonkarahisar Belediyesinin piyasalara ve bankalara 39 milyon lira borcu bulunurken ilçe belediyeleri içerisinde Sandıklı, Dinar, Dazkırı, Bolvadin, Çay, Sultandağı, Sinanpaşa, Şuhut, İscehisar, Kızılören, Başmakçı, İhsaniye ilçe Belediyeleri en borçlu belediyeler oldu. 59 belediyenin bulunduğu Afyonkarahisar’da 46 belediyenin başta SGK, Vergi Daireleri ve İller Bankasına olmak üzere yüksek miktarda borçları bulunuyor.

ERKMENİN BORCU YOK

ODAK’ın yaptığı araştırmada Evciler, Çobanlar, Bayat,  Kılıçarslan, Kocaöz, Erkmen, Çıkrık, Nuribey, Kırka, Seydiler, Kayıhan, Döğer, Çayırbağ belediyelerinin başta Sosyal Güvenlik Kurumu olmak üzere Vergi Daireleri ile resmi evden eve taşımacılık kurumlara borcu bulunmuyor. Üçü ilçe olmak üzere merkeze bağlı 4 belediyenin borçsuz olmaları buralarda yaşayan vatandaşlara hizmetlerin daha fazla yapılmasını sağlayacak. Görevlere yeni başlayan belediye başkanları verdikleri vaatleri borç altında devir aldıkları belediyelerde nasıl yerine getirecekleri şimdiden merak konusu oldu. Bu arada Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre, Mart ayı itibarıyla ülkemizde belediyelerin ve bağlı idarelerin toplam borç tutarı 11 milyar 741 milyon liraya ulaştı.

FOTO ALTI: Birbirinden önemli yatırımlar yapan ve eğitime büyük destek sağlayan Erkmen Belediye Başkanı Memduh Kuş’un SGK’ya tek kuruş borcu yok. Afyonkarahisar Belediye eski Başkanı Burhanettin Çoban’da koltuğu SGK’ya borç bırakmadan bıraktı.

AHMET SARLIK /ODAK ÖZEL HABER

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yasak ilgiyi arttırdı
Yasak ilgiyi arttırdı
Asfalt sezonu başladı
Asfalt sezonu başladı