Erken teşhis önemli

Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü’nde görevli kadın polislere, Devlet Hastanesi Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi (KETEM) Sorumlu Dr. Belgin Abacı tarafından ‘Meme Kanseri’ ile ilgili seminer verildi.

Erken teşhis önemli
Erken teşhis önemli Admin
Bu içerik 4415 kez okundu.

Meme kanseri hastalığında erken teşhisin önemini belirten Dr. Belgin Abacı, kadınların her ay kendi kendilerini meme muayenesi etmeleri gerektiğini söyledi. Polis Evi’nde gerçekleştirilen seminerde konuşan Dr. Abacı, erken tanı konmuş meme kanserinin tamamen tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu söyledi. Dr. Abacı, 20 yaşını geçen herkesin kendi kendine meme muayenesi etmesi gerektiğini kaydederek, “Kadınların her ay kendi kendilerine yapacağı kontrol, meme kanserinin erken teşhisine olanak tanımaktadır. Her ay kendiniz her yılda doktora meme muayenesi olmanız gerekiyor. Kendi kendine meme muayenesini 20 yaşını geçen herkesin yapması gerekiyor” dedi.

Doktor tavsiyesi

Abacı, “Şimdi özelikle adet döneminde bayanlar memelerini gergin hissederler acı duyarlar. Bu normaldir. Adet döneminin 7 ile 10’uncu günlerinde meme dokusu yavaşlar. O günlerde arkadaşlar banyoya gireceksiniz ve ayna karşısında meme dokusunu birbirine kıyaslayacaksınız. Eskiden beri bir farklılık olabilir. Bu normaldir. Önemli olan son dönemde bir değişiklik var mı? Yok mu? Ona bakacaksınız. Memenin sadece yumuşak kısmından kanser olmaz. Dikdörtgen olan alanın her tarafında meme kanseri çıkabilir. O yüzden mutlaka elinizle bastırarak kaydırarak muayyene yapacaksınız. Elinize bir kitle gelirse memede şekil değişikliği olursa, meme ucundan kan ya da su gelirse, meme derisinde farklı bir görünüm olursa mutlaka doktora gitmeniz lazım” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kediyi itfaiye kurtardı
Kediyi itfaiye kurtardı
Suçüstü yakalandılar
Suçüstü yakalandılar