Advert

İstihdam seferberliği başladı

TOBB Koordinatörlüğünde yürütülen 2019 İstihdam Seferberliğinin detaylarının görüşüldüğü basın toplantısı, Vali Mustafa Tutulmaz’ın katılımıyla yapıldı.

İstihdam seferberliği başladı
İstihdam seferberliği başladı Admin
Bu içerik 614 kez okundu.

Afyonkarahisar Ticaret ve Odası’nın ev sahipliğinde yapılan toplantıya Vali Mustafa Tutulmaz’ın yanı sıra Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürü Zekai İnan, Çalışma ve İş Kur İl Müdürü Ahmet Karakaya ve Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Samet Fidan ve ilçelerin oda ve borsa başkanları katıldı. "Burası Türkiye Burada İş Var" sloganıyla başlatılan İstihdam Seferberliğiyle ilgili gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, işletmelerin ticari faaliyetlerini yürütürken en büyük maliyet kalemlerinden birinin işgücü maliyeti olduğuna dikkat çekerken İstihdam Seferberliğinin bu maliyet yükünü hafifletecek teşvikleri içerdiğini söyledi.

 Burası Türkiye burada iş var

Daha sonra söz alan Vali Mustafa Tutulmaz ise; “Hükümetimiz tarafından bundan kısa bir süre önce Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığınca ortaklaşa açıklanan bir teşvik paketini bugün bizde ilimizde hep beraber yatırımcılarımıza, girişimcilerimize duyurma imkanını bulduk. Bu vesileyle sizleri ve tüm yatırımcıları, halkımızı buradan selamlamak isterim. Bu projenin “Burası Türkiye Burada İş Var” şeklinde bir sloganı var. Türkiye’de gerçekten geçmişte de gördük, yatırım yapan, yatırımı makul, mantıklı, ayakları üzerine oturtan herkes kazanmıştır. Her işin bir gereği var. Yatırımın da gereğini yerine getirdiğiniz, onun kuralları çerçevesinde hareket ettiğiniz zaman Türkiye kadar verimli başka bir ülke yoktur. Ancak zaman zaman bunu kuralı çerçevesinde yürütmeden hareket edilmesi, fizibilitenin yeterince yapılmaması vb. hususlardan dolayı sıkıntılar yaşanmaktadır.” dedi.

İlimiz destek verdi

İki yıl önce de benzer bir kampanyanın yapıldığını ve ilimiz açısından çok verimli olduğunu ifade eden Vali Tutulmaz; “İki yıl önce benzer bir kampanya da Afyonkarahisar’da 5 bin kişi işe girebilir ve bu kadar kişiyi ekonomi kaldırabilir şeklinde bir planlama yapılmış olmasına rağmen 7 bin’in üzerinde yaklaşık % 50 artışla istihdama ilimiz destek verdi. Bu dönemde bu 10 bin olarak planlanıyor. İnşallah Afyonkarahisar bu 10 bin’i de bu dönemde fazlasıyla karşılayabilecek. Gerek iş potansiyeli gerekse yetişmiş insan gücü olarak buna elverişli olduğunu düşünüyoruz. Bu 10 bin’inin üzerindeki bir rakamı da hep beraber siz girişimcilerin ve kamu görevlilerin ortak çalışmasıyla başarabileceğimize inanıyoruz.” dedi.

Fırsatları kaçırmayın

‘Burası Türkiye Burada İş Var’ sloganıyla yapılan projede verilen 8 ayrı teşvikten bahseden Vali Tutulmaz; “Projede 8 ayrı teşvik var. Ben bunları kısaca kamuoyuna duyurmak adına söyleyeceğim. Ondan sonra da vatandaşlarımız Kamu kurum ve kuruluşlarına bu yönde başvuru yaparak, işletmecilerimiz ve girişimcilerimiz de daha fazla istihdam sağlayarak sosyal anlamda daha huzurlu, daha mutlu ve daha güvenli bir toplumu oluşturma yönünde birlikte hareket ederiz diyorum.

 

Ben konu başlıklarından bahsedeceğim detaylı bilgileri ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri vereceklerdir. Bunlar; Yeni istihdama ücret desteği, Yeni istihdamın SGK primine, vergisine en az 12 ay destek, Kısa çalışma ödeneği, Asgari ücret desteği, Düzenli ödemeye devamlı destek, Kalkınmaya ilave destek, Önce işbası eğitim destek sonra istihdam desteği, İhtiyacınıza uygun nitelikli iş gücü eğitimine tam destek” Toplantı katılımcıların görüş alışverişiyle sona erdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sizler gururumuzsunuz
Sizler gururumuzsunuz
Jandarmadan operasyon
Jandarmadan operasyon