“Sportif motosikletlerde vergi desteğine ihtiyacımız var”

Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke, Türkiye'de yeni Kenan Sofuoğulları, yeni Can Öncül ve Deniz Öncüler çıkartabilmek için sportif amaçlı motosikletlerde KDV ve ÖTV'nin alınmaması yönünde desteğe ihtiyaçları olduğunu söyledi.

“Sportif motosikletlerde vergi desteğine ihtiyacımız var”
“Sportif motosikletlerde vergi desteğine ihtiyacımız var” Admin
Bu içerik 1235 kez okundu.

TMF Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke, Erzincan'da düzenlenen Turizm ve Doğa Sporları Çalıştayı'na katıldı. Akülke burada yaptığı konuşmada, motosiklet kullanımının yurt genelinde 4 milyona ulaştığını, sosyal binicilerin yanı sıra motor sporlarında uluslararası organizasyonlara imza atarak, dünya şampiyonları yetiştirir hale gelindiğini belirtti.

KISA SÜREDE ÇOK BÜYÜK İŞLERE İMZA ATTIK’

TMF’nin çok genç bir federasyon olduğunu hatırlatan Akülke, kısa sürede büyük organizasyonlara ve şampiyonluklara imza attıklarını belirterek şöyle konuştu: 2003 yılında kurulduk, 15-16 yılık bir mazimiz var. Avrupa'daki benzerleri ise 80-100 yıllık federasyonlar, ama biz çok büyük işlere imza attık, ulusal ve uluslararası önemli organizasyonlara ev sahipliği yaptık. Kenan Sofuoğlu gibi inanılması güç bir rekoru 5 defa kırarak dünya şampiyonu olan bir sporcu çıkardık. Bu yıl Deniz Öncü kardeşimiz gençlerde, belki de uzun yıllar kırılamayacak bir rekoru kırdı. Moto3'te 15 yaşında birinci olarak 15 sene önceki rekoru egale etti. Toprak Razgatlıoğlu'nun Avrupa Şampiyonluğunun yanı sıra Can ve Deniz Öncü kardeşlerden Moto3'te bu sene de iyi dereceler bekliyoruz. Doğu Avrupa'da yarışan 10 tane sporcumuzun madalyaları gibi, sportif anlamda gerçekten başarı dolu bir yıl geçirdik. Bu yıl Afyonkarahisar'da gerçekleşen Dünya Motokros Şampiyonası ki dünyanın en iyi pist ve en iyi organizasyon ödülünü aldı. Bu yıl ikincisi yapılacak organizasyonda Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonasının finali verildi. Bu da Türkiye'de düzenlenecek. Hem sportif anlamda hem de sosyal sorumluluk projeleri anlamında başarılarla dolu bir dönem geçiriyoruz. Bunlarla da yetinmiyoruz artık motosiklet sporunun tüm organizasyonlarını ve paydaşlarını spor turizminin içerisinde yer bulmasını arzu ediyoruz."

“MALİYE BAKANLIĞIMIZIN DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ VAR”

Mahmut Nedim Akülke açıklamasında ayrıca Türkiye'de yeni şampiyonların yetişmesinde Türkiye'de motosiklet fiyatlarının önemli bir etken olduğuna dikkat çekerek, "Motosiklet sporuna 5-6 yaşlarında başlanıyor, Maliyetleri günümüzde yarışçı motosikletçilerimizi zorluyor. Bu anlamda motosiklet federasyonu olarak özellikle lisanslı ve sadece sportif faaliyetlerde kullanılacak motosikletlerin KDV ve ÖTV'den muaf tutulması için çalışmalar yürütmekteyiz. Bu konuda Maliye Bakanlığımızın desteğine ihtiyacımız var. Yeni şampiyonlar, yeni Kenan Sofuoğulları, yeni Can Öncül ve Deniz Öncüler çıkartmamız için özellikle sportif amaçlı motosikletler de KDV ve ÖTV’nin alınmaması yönünde desteğe ihtiyacımız var" dedi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sizler gururumuzsunuz
Sizler gururumuzsunuz
Jandarmadan operasyon
Jandarmadan operasyon