En iyi pancar Afyon’da yetişiyor

İlimiz şeker pancarı üretimi yapan çiftçilerin karşılaştıkları sorunları istişare ederek çözüme kavuşturma adına düzenlenen Şeker Pancarı İstişare Toplantısı Vali Mustafa Tutulmaz’ın başkanlığında yapıldı.

En iyi pancar Afyon’da yetişiyor
En iyi pancar Afyon’da yetişiyor Admin
Bu içerik 707 kez okundu.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapılan toplantıya Vali Mustafa Tutulmaz’ın yanı sıra Tarım ve Orman Bakanlığı Şeker Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Hasdemir, Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Acar, Afyon Ziraat Odası Başkanı Ahmet Çankaya, Afyon Şeker Fabrikası Müdürü Abdullah Necli, Afyon Pancar Ekicileri Kooperatifi yetkilileri, Afyon Şeker Fabrikasına şeker pancarı üretimi yapan ilçelerin İlçe Müdürleri, İlçelerin Ziraat Odaları yetkilileri ve çiftçiler katıldı.

 Afyon’da işlenecek

Toplantının amacı hakkında bilgiler veren Tarım ve Orman Bakanlığı Şeker Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Hasdemir ; “1926’dan bu yana başlayan şeker endüstrisi, Sanayi Bakanlığı yetkisi içerisinde olup 2018 yılından itibaren Tarım ve Orman Bakanlığı uhdesine bağlandı. Bu süreçte Türkiye, şeker sektörü ve şeker üretimi konusunda örnek bir ülke oldu. Planlı ve sözleşmeli üretim, tarımda mekanizasyon kullanımı ve doğru gübre kullanımının yapıldığı örnek bir üretim modeli takip edildi. Bu örnek üretimin diğer bitkisel çeşitlere örnek olacak şekilde bundan sonra da geçmişte olduğu gibi devam etmesini arzu ediyoruz. Bu anlamda Afyonkarahisar’da üretilen şeker pancarları, Afyonkarahisar’daki Şeker Fabrikasında işlenerek tüm Türkiye’nin gıda ihtiyacını karşılayacak”

Gıda merkeziyiz

Toplantıda konuşan Vali Mustafa Tutulmaz: “Öncelikle hepinize hoş geldiniz diyorum. Üretimin olduğu her toplantıda olma çabası içerisindeyim. Yani bir yerde üretim olacaksa ve benim oraya katılmamda üretim artışı sağlanacaksa herhangi bir mazeret ileri sürmeden bu toplantılara katılma gayreti içerisinde oluyorum. Öncelikle ben köylü çocuğum ve sizin ne sıkıntı çektiğinizi çok iyi biliyorum, bunları ben de yaşadım. Tarımından hayvancılığına kadar her aşamasında bulundum. Afyonkarahisar’ımız ülkemizin önemli gıda merkezlerinden birisidir. Gerek hammadde olarak gıda gerek üretilmiş tüketime hazır anlamından gıdada baktığımızda birçok üründe ya Türkiye’de en fazla üretimdeyiz, ya ikinciyiz ya da üçüncüyüz. Yani 5-6 üründe Türkiye’de lider durumundayız. Bu bizim açımızdan büyük bir mutluluktur. Afyonkarahisar’ımızın bu özelliği de çok da biliniyor. Ben göreve başladığım günden itibaren bunların daha fazla tanıtımı, daha fazla tanıtarak ürünlerimizin daha iyi pazarlanması için gayret gösteriyorum” dedi.

 Üretmek zorundayız

Üretmeyen toplumların uzun vadede ayakta kalamayacağını belirten Vali Tutulmaz; “Bugün gelişmiş toplumlara baktığımızda hem sanayisi ileri, hem tarımı ileri durumdadır. Yani sadece tarım ileri bir devlet yok, yada sadece sanayisi ileri bir devlet yok. Birisi ilerlediyse ötekisi de ilerliyor. Sanayide de tarımda da üretmemiz lazım. Bizim ülkemiz, bulunduğumuz coğrafya daha çok üretmeden ayakta kalamayacağımız bir coğrafyadır. Ekonomimiz daha çok üretim bazlı olsa daha çok üretsek, daha çok kendi ürünümüzü yaparak, satarak daha çok para kazansak o zaman yabancılar da bizlerle uğraşamaz. Bu tabii tek başına hükümetin yapabileceği işler değil, tek başına tarımın yapabileceği işler değildir. hep beraber Bakanlık, Valilik, Tarım Müdürlüğü, Fabrika Yönetimi ve çiftçilerimiz el ele vererek daha çok üreteceğiz, daha çok üründen daha çok para kazanacağız ve hem şahıs olarak tek tek bireylerin, hem de ülkemizin refahını artıracağız. Üretmek, üretmek, üretmek diyorum. ” dedi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sizler gururumuzsunuz
Sizler gururumuzsunuz
Jandarmadan operasyon
Jandarmadan operasyon