Serteser sorunları iletti

Ticaret Bakanlığı ve TOBB işbirliğinde Manisa’da düzenlenen Bölgesel İstişare Toplantısı’nda Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, çeşitli sektörlere ilişkin sorunları ve çözüm önerilerini dile getirdi

Serteser sorunları iletti
Serteser sorunları iletti Admin
Bu içerik 2064 kez okundu.

TOBB Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, Oda-Borsa Başkanları ile birlikte çalışarak, son birkaç ayda hükümete sundukları pek çok talebin, Bakan Pekcan’ın da desteği ve takibi sayesinde hayata geçtiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, istihdam maliyetlerini azaltan, finansman yükünü hafifleten, piyasaya hareket getiren, çeşitli tedbirler alındığına işaret ederken şunları söyledi: “KDV iadelerini hızlandıran, yeni bir sistem devreye giriyor. Cumhurbaşkanımız ve Bakanlarımızın katılımıyla, 21 Ocak’ta gerçekleştirdiğimiz, TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda da, gündemimizde olan konuları aktarmıştık. Yine bu Şura’da, Sayın Cumhurbaşkanımız, Oda ve Borsalarımızdan istihdam taahhütü aldı” dedi.

İstihdam destekleniyor

Hisarcıklıoğlu, “Hükümetimiz de istihdamı destekleyen adımlar attı, atıyor. Mesela Kısa Çalışma Ödeneği devreye girdi. Artık işler yavaşladı diye, istihdamı azaltmak gerekmiyor. Buraya başvurun, 3 ay boyunca maaşlar Fon’dan ödensin. Şu ana kadar 55 bin çalışan bundan yararlandı. İkinci olarak, ilave istihdama yeni teşvikler geldi. Mesela 30 Nisan’a kadar her ilave istihdamda, ücret-vergi-prim devletten, sonraki 9 ay için de sadece ücret sizden. Bunlar daha önce benzeri görülmemiş, tarihi destekler. Pazartesi günü, hükümetimizle, TOBB Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası yapıyoruz. Orada, bunların lansmanını gerçekleştireceğiz. İnşallah en iyi şekilde yararlanıp, istihdamı artıracağız. Öte yandan, yine sayın Bakanımızın liderliğinde, ihracat atağı da başlattık. Ticaret Bakanlığımız ile, 16 ilde İhracat Destek Ofisi kurduk. Odalarımız, bu ofisler vasıtasıyla, ihracatçılara her konuda kılavuz kaptanlık yapacak.”

Yeril üretici korunuyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise konuşmasında, il ticaret müdürlerinin, yeni dönemde artık daha aktif olacağını, tüketicinin ve dürüst esnafın yanında yer alacağını ifade etti. Pekcan, ticareti desteklemek için ülke genelinde ihracat destek ofisleri açtıklarını, burada ihracat yapmak isteyen firmalara eğitim verdiklerini, ihracatçıyı finanse eden Eximbank'ın şubelerini de artırdıklarını  dile getirerek, daha fazla KOBİ'yi Eximbank'tan faydalandırmak istediklerini ifade etti. Pekcan, önceki gün 81 ilin il ticaret müdürleriyle toplantı yaptıklarına işaret ederek, şöyle konuştu: "Nisan ayında da inşallah bütün dünyadaki ticaret müşavirlerimiz ve ticaret ataşelerimizle bir toplantı yapacağız. İl ticaret müdürlerimiz artık daha aktif olacaklar” dedi.

Ücretler TL olarak alınsın

Konuşmaların ardından, sektörlerin sorun ve taleplerini sunmak isteyen Oda ve Borsa Yönetim Kurulu Başkanları’na söz verildi. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meslek Komiteleri’nde gündeme gelen şu sorun ve çözüm önerilerini iletti: “TÜRKSAT yayın ücretleri konusunda yerel medya, işlerini çok sıkıntılı bir şekilde yürütmektedir. TÜRKSAT’a ücretler, aylık olarak dolar bazında ödeniyor. Doların çok arttığı dönemlerde ciddi sıkıntılar çekiliyor. TÜRKSAT’a ödenen ücretin TL cinsinden alınmasını talep ediyoruz. Bu düzenleme yerel basın için faydalı olacaktır. İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti hakkında çıkan Yönetmeliğin 18’inci maddesinin ‘b’ bendinde bir otomobilin yeri 25 metrekare ve en az 4 otomobil olacak şekilde olmalıdır deniliyor. Aslında bu doğrudur. Ancak 100 metrekarenin altında birçok işletme var. Burada bir geçiş süreci tanımlanması isteniyor. İzmir Ticaret Odası’nın Meslek Komiteleri’nden gelen ve bizim de sıkıntımız olan bir konu daha var: İkinci el otomobil ve arazi taşıtı ticareti yapan işyerlerinde ikinci el otomobil ve arazi taşıtının garantisi 3 ay ve 5 bin kilometre olarak belirlenmiş. Bunun sigorta yaptırmak suretiyle 1 ay ve 1000 kilometre olarak değiştirilmesi, ikinci el taşıt ticareti yapanları rahatlatacaktır”

Yumurta ihraç ediyoruz

“Yine ikinci el taşıtlarda arıza oluşursa 10 iş gün içinde yenilememesi halinde, tamirde geçen 10 iş gününü takip eden 3 iş günü içinde teslim edilen otomobil ve arazi taşıtına benzer niteliklere sahip ikame taşıt tahsis edilmesi ile ilgili düzenleme var” diyen Serteser, “Bu düzenlemenin kaldırılması talep ediliyor. Bir konuyu biz uzun zamandır söylüyoruz. Yumurta ana gıda maddesi. Toptan yumurta satışında KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesi bizim için çok önemli. Yumurtayı en fazla üreten ve ihraç eden şehir biziz. Yumurtacılarımızın bu haklı talebi var. İhracat rakamlarının açıklanma şekline ilişkin de bir talebimiz olacak. Doğrudan ve ihraç kayıtlı olmak üzere iki ihracat şekli var. İhraç kayıtlı ihracat, bizim ilimizin istatistiklerine girmiyor. İstanbul’da bir ofisi olan ihracatçı, ilimizden ürün alarak büyük bir ihracat gerçekleştirebiliyor. Bu durumda gerçek ihracat değerimiz ortaya çıkmamış oluyor. İhraç kayıtlı satışların üretim yapılan ile yazılmasını arz ediyoruz”

Afyon Lokumu ikram edildi

Serteser, “5084 Sayılı Yasa’ya göre devletin hazinesindeki arazilere yatırım yapılacaksa belli bir istihdam taahhüdü alınıyordu. Bu yatırım sağlanıp 5 sene taahhüt edilen istihdam devam ederse o arazinin tapusu, o yatırımı yapan işletmeye devrediliyordu. Bu yasanın tüm bölgeleri kapsayacak şekilde çıkarılmasını talep etmekteyiz, böylece istihdama büyük katkı sağlanacaktır.”ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’in gündeme getirdiği talepleri tek tek not alan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Serteser’in önemli konu başlıkları üzerinde durduğunu kaydetti. Pekcan, Serteser’in ilettiği konu başlıkları hakkındaki düzenlemeleri takip edeceğini belirtti. Öte yandan Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası, Manisa’daki toplantıda Afyon Lokumu dağıttı. Protokol masasında ikram edilen, toplantı salonuna da dağıtılan Afyon Lokumu, katılımcıların beğenisini topladı.

TOBB Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AFJET’ten tek gollü galibiyet
AFJET’ten tek gollü galibiyet
Sağlıklı beslenma anlatıldı
Sağlıklı beslenma anlatıldı