Advert
Advert

AFRAY’ın temeli atılıyor

Bu yıl içerisinde Afyonkarahisar hafif raylı sistem ile tanışacak. Belediye başkan adayı Mehmet Zeybek’in projeleri arasında yer alan AFRAY için Devlet Demir Yolları 7. Bölge Müdürlüğünde bir toplantı düzenlendi. Dört etaptan oluşan projenin ilk iki etabının temeli yıl içerisinde atılacak.

AFRAY’ın temeli atılıyor
AFRAY’ın temeli atılıyor Admin
Bu içerik 1495 kez okundu.

Devlet Demir Yolları 7. Bölge Müdürlüğü, Belediye Başkan adayı Mehmet Zeybek’in seçim vaatleri arasında yer alan AFRAY projesi ile ilgili toplantıya ev sahipliği yaptı. Toplantıya Milletvekilleri Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ali Özkaya, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Sezen, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Belediye Başkan adayı Mehmet Zeybek, TCDD 7. Bölge Müdürü Adem Sivri ve TCDD Genel Müdürlüğü yetkilileri katıldı.

 

Demir ağlar örülecek

 

Toplantıda Afyonkarahisar Raylı sistemler (AFRAY) projesi masaya yatırıldı. 4 etap olarak planlanan proje için görüş alışverişinde bulunuldu. Projeye göre ilk etap tren garından Park Afyon, Karşıyaka Mahallesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesi olarak planlanıyor. İkinci etapta ise Afyonkarahisar Şehirlerarası Otobüs Terminali (AFTAŞ) olarak hedefleniyor. Üçüncü etap da 1. Sanayi Sitesi - Ali Çetinkaya Garı - Karşıyaka - Uydukent 1.Bölge - Afyon Devlet Hastanesi – Otogar, dördüncü etap ise Millet Bahçesi, Mecidiye, Spor Kompleksi, oteller bölgesi, Özdilek kavşağına kadar AFRAY banliyö tren hattı olacak.

 

İstersek her şeyi başarırız

 

Toplantıda konuşan milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “AFRAY Afyonkarahisar trafiğinin sorun ve sıkıntısını bir nebze de olsa çözecek bir projedir. TCDD yetkilileriyle bugün bir araya geldik. Son yıllarda büyük bir atılım yapan Demir yollarımız hızlı tren ile ülkemizi çağ atlattı. Ankara-Afyonkarahisar, İzmir-Afyonkarahisar hızlı tren hatları önümüzdeki günlerde faaliyete girecektir. Karayollarından sonra da hızlı tren hatlarıyla da Afyonkarahisar’ımız kavşak noktası olacak. Ülkemizin tüm yolları Afyonkarahisar’ımıza çıkacak. Bakanlığımın zamanında tüm sorunlarını çözdük. Son günlerde bazıları bu raylı sisteminin zor olduğunu iddia ediyor. Bizim partimizde hükümetimizde zor denilen bir şey yok. Başkan adayımız Mehmet Zeybek, bu projeye imza atacaktır. Yeni adayımız şehrimize yeni bir vizyon getirecektir. Yapılacak olan projelerimizde imkânsız denilen bir yoktur. Mahalle dedikodularından vazgeçelim. Maliyetinin yüksek olduğunu iddia ediyorlar. Biz bir şeye söz verdiysek yaparız”

 

 Öğrencilerimizi çekeceğiz


Milletvekili Ali Özkaya da konuşmasında, “Son yıllarda TCDD, Belediyelere güzel projeleri ile alt yapı desteği vermektedir. AFRAY Banliyö tren hattı projemizi yerel ve merkezi hükümetle uyumlu çalışması halinde hayırlı bir iş yapacağız. Yapıldığı takdirde şehrimizin kent için trafikteki sorunu çözecek en önemli alternatif oluşum araçlarından birisi olacağına inanıyorum. Bununla birlikte şehir içinde araç yoğunluğu azaltacak. Başta Üniversitemiz vetermal oteller bölgesinin ulaşımını banliyö treni ile sağlayacağız. Tren garının yanına yapılacak olan Millet Parkımız ile üniversitede okuyan öğrencilerimizi şehir merkezine çekeceğiz” ifadelerine yer verdi.

 

Hayal edilemeyen yapılıyor

 

Belediye Başkan adayı Mehmet Zeybek, “Bazıları yapacağımız AFRAY banliyö tren hattı projemizin zor ve hayal olduğunu iddia ediyorlar. Onların zor olduklarını, hayal edemediklerini AK Parti hükümetinin bire bir gerçekleştirdiklerini bu milletimiz gördü” Toplantıyı değerlendiren AK Parti İl Başkanı Hüseyin Sezen de çalışmaların yıl içerisinde başlayacağını kaydederek şöyle dedi; “Şehrimiz artık yeni bir ulaşım aracına kavuşarak, yeni bir canlılık kazanacak ve trafikte de rahatlama hissedilecektir. Afyonkarahisar gün geçtikçe büyüyen ve gelişen bir şehirdir. Birkaç yıl sonra mevcut şartlar göz önüne alındığında, artan nüfusumuz ve artan araç sayısı ile birlikte çok daha sıkışık bir şehir haline gelecek ve bu proje düşünülmek zorunda kalacaktır. Haliyle uzun vadeli düşünerek böyle bir planlama ile şehri rahatlatmayı hedefleyen belediye başkan adayımız Sayın Mehmet Zeybek, tevazu, samimiyet ve gayret ile bu projesini gerçekleştirecek ve halkımızın hizmetine sunacaktır” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Posterler kaldırılacak
Posterler kaldırılacak
Acar’a yoğun ilgi
Acar’a yoğun ilgi