BİR EVDE 74 SEÇMEN

Merkeze bağlı Çakır mahallesinde seçmenler Belediye başkanlığı seçiminden ziyade Muhtarlık seçimine kilitlendiler. Üç adayın yarıştığı mahallede bir evde 74, bir ev de 46 kişi olmak üzere toplam 120 seçmenin bulunduğu ortaya çıktı.

BİR EVDE 74 SEÇMEN
BİR EVDE 74 SEÇMEN Admin
Bu içerik 1818 kez okundu.

ODAK’ın doğru haberciliği seçmen listelerinin kesinleşmesiyle birlikte bir kez daha ortaya çıktı. YSK tarafından yayınlanan 140/1 nolu genelgeyi fırsat bilen muhtar adayları daha fazla oy alabilmek için 4-17 Şubat tarihleri arasında seçim bölgesine yüzlerce kişilerin adres değişikliklerinin yapılmasını sağladılar.

EVMİ OTEL Mİ?

ODAK 24 Ocak 2019 tarihinde “Çakırköy’de neler oluyor” başlığı ile verdiği haberde 31 Mart’ta yapılacak olan mahalli seçim öncesinde merkeze bağlı Çakır Mahallesinde bir anda artan seçmen sayısına dikkat çekmişti. ODAK’ın edindiği bilgiye göre Çakır Mahallesi 2016 Sokak No:2/1 nolu adreste  oy kullanacak 74 kişi ikamet ettiği görünürken, 3207 sokak No:16/1 nolu adreste ise 46 kişinin bulunduğu ortaya çıktı. Vatandaşlar belirtiler adreslerde bu kadar kişinin aynı anda barınmasının imkânsız olduğunu, ortaya çıkan tablonun Türk aile yapısıyla bağdaşmadığını söylediler.

2501 NAKİL YAPILDI

ODAK 4-17 Şubat 2019 tarihleri arasında Afyonkarahisar Merkeze bağlı yerleşim bölgelerinde 2 bin 501 kişinin adres değişikliğinde bulunduğu bilgisine ulaştı. 241 kişi ile en fazla naklin gerçekleştiği merkez Fetibey beldesini 170 kişi ile merkeze bağlı Çakır Mahallesi, 136 kişi ile de Sülümenli beldesi takip etti. Seçmenlerin geçici adrese nakil olmasında belde belediye başkan adayları ile muhtar aday adaylarının yakınları ile tanıdıklarına adres değişikli yaptırdıkları ortaya çıktı. Konuyla ilgili olarak İl Seçim Kurulu ile Valiliğe şikâyetlerde bulunulduğu öğrenildi.

 “VİCDANEN RAHATSIZIM”

Eski adı Çakırköyü olan Çakır Mahallesinin üç dönemdir muhtarı M,Nedim Özdamar mahallesinde 31 Mart’ta yapılacak olan muhtarlık seçimi öncesinde aniden artan yaklaşık 160 seçmen için ODAK’a açıklamada bulundu. Muhtar Özdamar, “Seçmen listesi askıya çıktığında yaptığım incelemede mahallemde oturmayan, burada akrabalık bağı olmayan 44 kişiyi tespit ettim. Bu kişiler için siyasi partiler aracılığı ile İl Seçim Kuruluna ve Valiliğe şikayette bulundum. Herhangi bir sonuç alamayınca 17 Şubat’ta sona erecek askı süresinin bitmesine birkaç gün kala bende tanımış olduğun kişilere ricada bulunarak birlikte nüfus müdürlüğüne giderek adres değişikliklerinde bulunduk. Bazılarını kendi evimde bazılarını da yakınlarımın adresine nakil ettirdik. Ben bu işlemi yaptırmamış olsam seçimi kaybetme durumun olabilirdi. Rakiplerim seçmen taşımamış olsalardı ben bu yola başvurmazdım. Polis iki defa evime kontrole geldi. Aslına bakarsanız vicdanen rahatsızım” dedi.

ODAK ÖZEL HABER/AHMET SARLIK

1 evde 74 seçmen Afyonkarahisar 31 Mart 2019 Yerel Seçimler 31 Mart Yerel Seçimler
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tehlikeli yolculuk
Tehlikeli yolculuk
Anne dostu hastane
Anne dostu hastane