Rektör-FETÖ bağlantısı var mı?

Milletvekili Köksal, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak’ın FETÖ ile bağlantısının olup olmadığını sorarak, Solak-FETÖ bağlantısına yönelik birbirinden önemli iddiaların kamuoyuna açıklanmasını istedi.

Rektör-FETÖ bağlantısı var mı?
Rektör-FETÖ bağlantısı var mı? Admin
Bu içerik 1044 kez okundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, TBMM Başkanlığı’na Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Milletvekili Köksal, verdiği soru önergesinde Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak’ın darbe sonrası “şüpheli” sıfatıyla Savcılık makamınca Afyonkarahisar Adliyesi’nde “5 saatte” yakın ifadesinin alındığını belirterek, Rektör Solak’ın Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile bağlantısının olup olmadığı yönünde birçok soru işaretinin olduğunu söyledi.

Takipsizlik verildi

“Kamu vicdanı; adalet, eşitlik, dürüstlük gibi değer yargılarını içeren, adeta içimizdeki bir otokontroldür. Adaletin eksik veya gecikmesi halinde, kamu vicdanı derin yaralar almaktadır.” diyen Köksal Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde “Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak’ın darbe sonrası 27.02.2017 tarihinde, gece, “şüpheli”  sıfatıyla, FETÖ soruşturması kapsamında, Savcılık Makamınca, Afyonkarahisar Adliyesinde, “5 saate” yakın ifadesi alınmıştır. Daha sonra hakkında takipsizlik kararı verilmiştir. Bu durum, birçok soru işaretleri ile birlikte kamu vicdanını rahatlatmamıştır.” dedi.

Soruşturma açıldı mı?

AKÜ Rektörü Mustafa Solak hakkında Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından idari soruşturma açılıp açılmadığını soran Köksal, “İdari soruşturma açıldı ise sonucu ne olmuştur? Açılmadı ise gerekçeleri nelerdir? Rektör Mustafa Solak hakkında, darbe sonrası,  Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığınca düzenlenen bir dosyanın, Cumhurbaşkanlığına gönderildiği kamuoyunun gündemindedir. Bu dosya Cumhurbaşkanına arz edilmiş midir? Arz edilmişse akıbeti ne olmuştur?  FETÖ soruşturmalarında, Emniyetin gözaltı işleminden sonra şüpheliler adli makamlara sevk edildiği halde, Rektör Mustafa Solak Afyonkarahisar Adliye binasında, Savcılık Makamınca niçin doğrudan ifadeye alınmıştır?” ifadelerini kullandı.

Afyon imamı ile görüştü mü?

Rektör Solak hakkındaki birçok iddiayı önergesinde dile getiren Köksal, “Rektör Mustafa Solak’ın, FETÖ’ nün sözde Afyon imamı, FETÖ den “11” yıl hapis cezası alan, İ.B. ile 300’e yakın telefon görüşmesi yaptığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise, bu konu araştırılıp, tabeler incelenmiş midir? İncelendiyse sonuçları ne olmuştur? Rektör Mustafa Solak’ın Ankara- Çukurambar'da FETÖ toplantılarına katıldığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise konuya ilişkin inceleme ve soruşturma yapılmış mıdır?” şeklinde konutu.

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal AKÜ Rektörü Mustafa Solak FETÖ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tehlikeli yolculuk
Tehlikeli yolculuk
Anne dostu hastane
Anne dostu hastane