Üç üründe ilk üçteyiz

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser ilimizde görev yapan basın mensupları ile bir araya geldi. 2018 yılının ihracat rakamlarını değerlendiren Serteser, “Yumurta, mermer ve haşhaş ürünlerinde Türkiye’de ilk üçteyiz” dedi.

Üç üründe ilk üçteyiz
Üç üründe ilk üçteyiz Admin
Bu içerik 2009 kez okundu.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Yönetim Kurulu üyelerinin katılımı ile ilimiz basın mensupları ile kahvaltılı basın toplantısı düzenledi.

Süper lige yükseleceğiz

Sözlerine 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayarak başlayan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, “2018 yılının ihracat rakamları belli oldu. 2017 yılını 313 milyon dolarla kapatmıştık. 2018 yılında 341 milyon 784 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Türkiye sıralamasında 29. sıradan 28. sıraya yükseldik. 2023 yılında ihracatımızı 1 milyar dolara ulaştırarak Afyonkarahisar’ı mızı süper lige çıkarmayı hedefliyoruz. İhracatı artırma konusunda çalışmalarımız sürüyor”

Yükte ağır parada hafif

2018 yılında işadamlarının 128 ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Serteser, “Kent olarak yükte ağır, parada hafif ürünlere sahibiz. En fazla ürünü Irak’a, ABD’ye, Çin’e, Fransa ve Gana’ya yaptık. İhracatta mermer ilk sırada yer alıyor. Mermerde Türkiye’de İstanbul ilk sırada, Denizli ikinci, biz ise üçüncü kentiz. Yumurta’da açık ara ile Türkiye birincisiyiz. Haşhaşta İzmir birinci, biz ikinciyiz. 2017 yılında odamıza kayıtlı 327 firma ihracat yaparken, 2018 yılında 347 firma ihracat gerçekleştirmiştir”

Cumhurbaşkanımıza aktaracağım

ATSO yönetim kurulu üyeleri olarak yapacakları çalışmalar hakkında bilgiler veren Başkan Serteser, “Hükümetimizin ilk özel projesi olan Zafer Havalimanının daha verimli çalışması yönünde önümüzdeki ay Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile düzenlenecek olan şurada görüş önerilerimizi bizzat Cumhurbaşkanımıza aktaracağım. Gaziantep, Adana illerinden haftada en az bir sefer, Avrupa da yaşayan hemşehrilerimiz için Zafer Havalimanına direk uçuşların konulması yönündeki taleplerimiz olacak.  Bu arada 19 ile verilen Hint kenevirinin 20 il olarak ilimizde de ekimi konusunda milletvekillerimiz düzeyinde girişimlerde bulunacağız” dedi. “Siyasete neden girmiyorsunuz?” yönünde yöneltilen soruyu cevaplandıran Başkan Sereser, “Bizim işimiz ekonomidir. Siyaset değildir” cevabını verdi.

ODAK HABER/AHMET SARLIK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tehlikeli yolculuk
Tehlikeli yolculuk
Anne dostu hastane
Anne dostu hastane