Advert
Advert

Geriye takılıp kalmayalım

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Özcan Purçu ve Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz'ı ziyaret etti.

Geriye takılıp kalmayalım
Geriye takılıp kalmayalım Admin
Bu içerik 543 kez okundu.

Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde bir Roman vatandaşın 4 yıldır kaldığı çadırda yanarak yaşamını yitirmesi ve konunun TBMM Genel Kuruluna taşınması üzerine Vali Tutulmaz'a eleştirilerde bulunan CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu ve CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burçu Köksal, Vali Tutulmaz ile makamında bir araya geldi. Purçu, aileye konteynır verilmediğini öne sürerek mecliste tartışmaya neden olmuştu. Yaklaşık 1.5 saat süren görüşmelerin ardından açıklamalarda bulunan CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, "Valimize o üzücü olaydan sonra telefon açtık. Milletvekilimizle de görüştük. Valimiz bizi buraya davet etti. Bu üzücü olayı kimse tasvip etmez tabii ki. Böyle üzücü olayların yaşanmasını hiç kimse istemez. Bir insanın çadırda diri diri yanmasını hiç bir vicdan kabul etmez” dedi.

Yanlış yönlendirme yok

Bir gazetecinin 'Olayla ilgili yanlış yönlendirildiğinizi mi düşünüyorsunuz?' sorusuna ise Purçu, şöyle cevap verdi: "Yanlış bir yönlendirme yok net bir olay var işin içerisinde. Bir vatandaş çadırda yanıyor. Bunun yanlış yönlendirmesi gibi bir şey yok. Kamusal zafiyet ve eksikliklerimizden. Sosyal sorumluluk çerçevesinde herkesin bir görevi çadırda yaşayan vatandaşın normal sosyal hayat şartlarına kavuşturulmasının yanlış yönlendirilme gibi bir şey yok. İki artı iki eşittir dört. Çadırda yaşayan vatandaşımız vefat ediyor. Yanlış yönlendirme diye bir şey yok”

Birlikte kafa yoralım

Yapılan toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, "Bundan sonra Roman kardeşlerimize neler yapabiliriz? Bunları topluma daha fazla entegre etme adına üzerimize ne düşer? Bununla ilgili 1.5 saatlik bir toplantı yaptık. Geriye takılıp kalmayalım. Kalırsak geleceği göremeyiz. Bundan sonra Roman kardeşlerimizi topluma daha fazla entegre etme yönünde neler yapabiliriz? Bunun hep birlikte kafa yoralım. Bizim geleceğimiz alt kültürler dini yapılar, etnik yapılar ve hepsi bir arada. Hiç bir sorgulama yapmadan bir arada yaşaması ile mümkün olur. Gerek tecrübelerimizle ve gerekse de dünyada yaşanmışlarla açıkça görüyoruz. Burada bu millet yüzyıllardır bir arada yaşadığını gösteriyor" şeklinde konuştu.

Özür dilenecek bir şey yok

Bir gazetecinin herhangi bir özür dilemenin olup olmadığını sorması üzerine Vali Tutulmaz'ın, "Vekilimizin benim buraya gelmem zaten bunu bir şekilde ifade ediyor" cevabı üzerine araya giren Purçu, "Özür dilenecek de bir şey yok. Bir sayfayı kapattık önümüze bakıyoruz. Valimizin de ifade ettiği gibi. Bir can gitmiş vahim bir olay sonrasında. Özür dilenecek bir şey yok ortada” Purçu'nun açıklamasının üzerine Vali Tutulmaz ise; "Artık vekilimiz buraya kadar gelmiş. Buraya kadar gelmiş olması çok şey ifade ediyor. Artık 'geçmişte şu bu denilmişti' diye üzerinde çok durmayalım. Bazen dilden ziyade halle anlaşılır. Biz vekilimizle hal ile anlaştık. Bir sıkıntı yok" ifadelerini kullandı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özdilek gönül alıyor
Özdilek gönül alıyor
Nevruz Bayramını kutladılar
Nevruz Bayramını kutladılar