Advert
Advert

Uyuşturucu ile mücadeleye devam

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün talimatları ile gerçekleştirilmesi istenilen “Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığıyla Mücadele” konulu Ocak Ayı Muhtarlar Toplantısı Vali Mustafa Tutulmaz başkanlığında Rehberlik Araştırma Merkezinde yapıldı.

Uyuşturucu ile mücadeleye devam
Uyuşturucu ile mücadeleye devam Admin
Bu içerik 532 kez okundu.

Toplantıya Vali Mustafa Tutulmaz’ın yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Sabri Demirkapu, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hamza Çömez, İl Emniyet Müdür Vekili Zafer Ünüvar, İlçe Kaymakamları, ilimiz merkezi ile ilçelerimizdeki Köy ve Mahalle Muhtarları ile Kurum Müdürleri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Mustafa Tutulmaz; “Çağımızın ve günümüzün en büyük problemlerinden birisi bağımlılıktır. Artık bağımlılık sadece uyuşturucu olarak da algılanmıyor. Uzun süre teknoloji ile ilgili olmak, teknolojik cep telefonu, bilgisayar, oyunlar bunlarla birlikte olmak da bağımlılığın bir yönü olarak karşımıza çıkmaktadır. Belki bunlar insanların özel hayatı bunları da çok fazlada irdelemeyelim diyebiliriz” dedi.

Huzuru tehdit ediyor

Vali Tutulmaz, “Ancak belli bir aşamadan sonra bu bağımlılık toplumun genel asayişini, huzurunu ve güvenliğini büyük bir şekilde tehdit etmeye başlıyor. Bilhassa uyuşturucu kullanımıyla ilgili önemli sıkıntılar her geçen gün toplumumuzda ve dünya toplumunda problem olarak karşımıza çıkıyor. Bugüne kadar uyuşturucuyu çok önemsemeyen batı ülkelerinde bile artık nasıl mücadele edebiliriz anlayışı ve çalışmaları ön plana çıkmaktadır. Hollanda’da uyuşturucu ile ilgili mücadelede yeni bir metodu uygulamaya başladılar. Hollanda’da uyuşturucu serbest bir şekilde alınıp, satılıp ve kullanılmakta idi. Ancak orada bile artık bunun bu şekilde devam edemeyeceğini, sonlandırılması ya da en azından azaltılması gerektiği yönünde bir anlayış gelişmeye başlamış ve yeni programlar uygulanmaya konulmuştur. ”dedi.

 Mücadele devam ediyor

Uyuşturucu ile ilgili istatistiki bilgelere yer vererek konuşmasına devam eden Vali Tutulmaz; “İlimiz açısından baktığımızda 2018 yılında 383 tane uyuşturucu ile ilgili yakalama olayı gerçekleşti. Bu 2017 yılına göre % 23 lük bir artıştır. 2018 yılında yakalanan kişi sayısı 673, tutuklu kişi sayısı da 137’dir. Geçen yılki rakamları incelediğimizde dikkatimizi çeken hususlardan birisi de yapılan mücadeleyle ülke içinde üretilen esrar, doğal uyuşturucular veya bitkisel uyuşturucular da sayı azalmıştır. Ancak kimyasal dediğimiz uyuşturucular yani batı kaynaklı uyuşturucuların miktarı ise artmıştır. Yani bu rakamlar bize şu sonucu veriyor. Biz mücadele edersek, biz bu konuda gayretli olursak bunu azaltacağız. İnşallah kimyasallarında Türkiye’ye girmesine, girse bile vatandaşlara ulaşmasını engellemede bizim bu mücadelemizle önemli bir oranda etkili olacaktır” dedi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özdilek gönül alıyor
Özdilek gönül alıyor
Nevruz Bayramını kutladılar
Nevruz Bayramını kutladılar