ZEKA ilimizde toplandı

Zafer Kalkınma Ajansı Afyonkarahisar Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen Afyonkarahisar Makine Sektörü İşbirliği Çalıştayı Vali Mustafa Tutulmaz'ın katılımı ile ilimizde yapıldı.

ZEKA ilimizde toplandı
ZEKA ilimizde toplandı Admin
Bu içerik 632 kez okundu.

ZEKA Afyonkarahisar Makine Sektörü İşbirliği Çalıştay’ına Vali Mustafa Tutulmaz'ın yanı sıra AKÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tuğrul Kandemir, ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Gül, Zafer Kalkınma Ajansı Afyonkarahisar Koordinatörü Vahit Akyol ile çok sayıda mermer ve makine üretimi yapan iş adamları katıldı. Makine Sektörü İşbirliği Çalıştayı’nda konuşan Vali Mustafa Tutulmaz; “Makine sektörünün sorunlarını dinlemek için buradayız. Gerçekten bir ülke geliştiyse gerek sanayi toplumunda, gerek daha sonra şuanda bilgi toplumunda makine sektörü ileri olmayan bir gelişmiş ülke yoktur. Şimdi biz ülke olarak maalesef makine sektöründe bazı sıkıntılar yaşamaktayız. Nereye gidersek makinelerin ithal olduğunu gördük” dedi. 

Gayret göstermeliyiz

Bizim en iyi ülkeler seviyesine gelebilecek azmi, gayreti göstermemiz gerektiğini ve bizde bu potansiyelin var olduğunu söyleyen Vali Tutulmaz; “Eğer bu ülkeyi kalkındıracaksak, eğer ilimizi özelde daha gelişmiş hale getireceksek, eğer iş gücü vb. problemleri daha aza indireceksek, eğer üretim yapacaksak bunun makinenin dışında başka yolu olmadığını açıkça ifade ediyorum. Kalkınma Ajansıyla biz bütün makine sektörünün ortak ihtiyaçlarını giderebilir miyiz diye düşündük. Bu ülkenin kalkınmasının temeli sizlersiniz” dedi.

Makine sektörü önemli

Kalkınmanın lokomotif sektörü makine sektörüdür. Makine sektöründe kümelenme öneminden ve bu görevlerin vatan sevgisi ile bağlantılı olduğunu belirten Vali Tutulmaz; “Makine sektörü savaşta da çök önemlidir. Makine sektörü güvencedir. Yaptığınız işlerin basit işler olmadığını bilin, ama sonra bunu geliştirmeniz gerektiğini de bilin. Bizim sizlerle beraber sizin azminizle, tecrübenizle ve kamunun desteğiyle bu kümelenmeyi burada yapıp makine denince Afyonkarahisar’ı akla getirtmemiz lazım. Bizim bir taraftan da yüksek teknolojiyi buraya getirerek burada makine denilince evet Afyon’da iyi bir makine sektörü vardır dedirtebilmemiz lazım"dedi.

Kalkınmanın temeli

Makine bütün kalkınmanın temelidir diyerek sözlerine devam eden Vali Tutulmaz;“Şimdi belki şuanda tarım makinesi yapıyorsunuz, belki şuanda siz mermer makinesi yapıyorsunuz ama diğerleri bundan farklı bir şey değil. Ancak bir fonksiyonu azcık değiştiriverdiğinde öbür işi de yapacak. Önemli bir alan bu bilgi birikimini hep beraber geliştirelim diyorum ve bize düşen neyse ben hazırım. İnşallah bu arada Zafer Kalkınma Ajansı’yla yapabileceklerimiz var ise onları da yaparız. Sanayi Bakanlığı’na iletmek durumunda olduklarımız varsa onları iletiriz. Ama size büyük görev düşüyor bunu özellikle ifade etmek isterim. Ayrıca bu konuda ATSO ve AKÜ’ye de çok önemli görevler düşmektedir” dedi. Vali Mustafa Tutulmaz’ın konuşmasının ardından Zafer Kalkınma Ajansı Afyonkarahisar Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen Afyonkarahisar Makine Sektörü İşbirliği Çalıştayı makine üretimi yapan iş adamları ile karşılıklı soru cevap şeklinde son buldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıralamalar belli oldu
Sıralamalar belli oldu
Tanker devrildi 1 yaralı
Tanker devrildi 1 yaralı