Advert
Advert

Kimse umduğunu bulamadı

CHP Milletvekili Burcu Köksal, asgari ücretin yeteri kadar yükseltildiğinden kimsenin bahsetmemesi gerektiğini belirterek, “Taşeron işçilere kadro değil “şirket işçiliği” verildi” dedi.

Kimse umduğunu bulamadı
Kimse umduğunu bulamadı Admin
Bu içerik 606 kez okundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, TBMM Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında asgari ücret, kadro alan taşeron işçiler ve kadro dışı kalan taşeron işçiler ile ilgili konuları değerlendirdi.

Yeteri kadar yükselmedi

Asgari ücretin 2.020 TL olarak açıklandığı kaydeden Milletvekili Köksal, “Bildiğiniz üzere asgari ücret milyonlarca işçinin ve ailesinin yaşam standardını belirleyen ülkedeki genel ücret seviyesini de doğrudan etkileyen işçi sınıfının ücretidir. TÜİK verilerine göre 1 milyon 800 bin kişi asgari ücretin altında olmak üzere 8,5 milyon yurttaşımız asgari ücret ve altında çalışmaktadır. TÜRK-İŞ’ in araştırmasına göre Kasım ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.943 yoksulluk sınırı ise 6.328 TL’dir. Ülkemizde enflasyon 21.62 iken, faiz yüzde 25’lere dayanmışken, kimse kredi alamazken, şirketler gırtlağına kadar borca batıp iflas ederken veya son bir umutla konkordatoya sarılırken, ekonomik krizin ağır faturası her geçen gün yapılan zamlarla daha çok hissedilirken, icra dairelerinde dosya sayısı 20 milyonu bulmuşken, yurttaş elektriğe doğalgaza yapılan zamlarla kış gününde faturalarını ödeyemez hale düşmüşken asgari ücretin yeteri kadar yükseltildiğinden kimse bahsetmesin.” dedi.

Müteahhidin borcu siliniyon

 “CHP olarak tüm belediyelerimizde ve 31 Mart’ta kazanılacak Belediyelerimizde de asgari ücretin 2200 TL olacağını bir kez daha belirtiyoruz.” diyen Köksal, “Ayrıca asgari ücretten vergi kesintisi yapılmaması gerektiğini de bir kez daha tekrarlıyoruz. Çünkü Türkiye’de gider gösteremeyen gelir vergisi ödemek zorunda olan muafiyet ve istisnalardan yaralanamayan tek gelir gurubu ücretlilerdir. Ücretliler vergilerini her ayın maaş günü maaşlarından yapılan kesinti ile yaparken,2017 yılında Devlet Milli Gelirin yüzde 4’ü kadar vergi gelirinden çeşitli iktisadi ve sosyal amaç için vazgeçmiş görünmektedir. Bakanlık verilerine göre Türkiye’de 15 milyon ücretli çalışan yurttaşımız vardır. Bunların yarıya yakını asgari ücretlidir. 2017 yılında asgari ücretliden 30 milyar TL vergi kesintisi yapılırken, özel sektörde bazı kişilere ve gruplara 126 milyarlık muafiyet ve istisna uygulanmıştır. Yani asgari ücretli 3 kuruşluk maaşı eline geçmeden vergisini öderken, millete küfür eden müteahhitlerin vergi borçları siliniyor. Bu yanlıştan, bu yandaş kayırmacılığından bir an önce vazgeçilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehit abisini anlattı
Şehit abisini anlattı
Eğitimden geçtiler
Eğitimden geçtiler