Advert
Advert

Gelecek nesillere aktarılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Afyonkarahisar 5. Bölge Müdürlüğü tarafından başlatılan proje kapsamında biyolojik çeşitliliğe dayalı geleneksel bilgiler kayıt altına alındı.

Gelecek nesillere aktarılacak
Gelecek nesillere aktarılacak Admin
Bu içerik 343 kez okundu.

Projede yer alan Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Veteriner Fakültesi öğretim üyesi ve AKÜ Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (AKÜREM) Müdürü Doç. Dr. Emine Hesna Kandır, Afyonkarahisar’da daha önceden kullanılan geleneksel bilgilerin kayıt altına alınması için başlatılan projenin Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Anket yapıldı

Kandır,  “Afyonkarahisar genelinde başlatılan ve 420 gün süren projeyi tamamladık. Afyonkarahisar’ın 17 ilçesinde 55 tane köy ziyaret edildi. Ziyaretlerimiz sırasında önceden muhtarlarla görüşmeler yaptık. Kendilerine projeyle ilgili bilgile verdik. Bilgi alabileceğimiz kişilerin belirlenmesinde etkili oldu muhtarlarımız. Genellikle 60 yaş üstü ve ebe, ocak ve şifacı niteliklere sahip kişilerle ve çobanlar görüşüldü. Bu bağlamda toplam 94’ü kadın 255 kişiyle anket çalışması yaptık” dedi.

Kayıt altındalar

Projenin bilgilerin aktarılması noktasında önemli olduğuna dikkat çeken Kandır sözlerine şöyle devam etti: “Projede hayvan ve bitki konusunda uzman Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden üç akademisyen, Ege Üniversitesi’nden bir botanikçi ve Konya Selçuk Üniversitesi’nden bir botanikçi akademisyen görev aldı. Çalışmalarımıza Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü personeli de büyük destek verdi. Çalışmalarımızda her daim bulundu. Proje içinde sağlık alanında bin 543, beslenme alanında 371, tarım ve hayvancılıkta 193, endüstriyel alanda 181 ve diğer alanlarda 72 kullanım olmak üzere 2 bin 360 geleneksel bilgi kayıt altına alındı” diye konuştu.

Köylerde bilgi çok

Proje’de çalışma yapılan köylerin özenle seçildiğini aktaran Kandır, “Kültürel anlamda farklı etnik kökene sahip ve farklı coğrafi özellikleri olan köylerde çalışma gerçekleştirildi. Bu bağlamda geleneksel bilginin daha çok il ve ilçeye uzak olan ve ekolojik ve coğrafi şartları zorlu, geçmişinde yaylacılık yapmış, hayvancılık faaliyetlerinde bulunmuş köylerde daha fazla hatırlandığını belirledik. Bu da gösteriyor ki geçmişte kullanılan bitki ve hayvansal ürünlerin zaman içerisinde nesilden nesile aktarımında bir unutma söz konusu. Bu proje ile geleneksel bilginin günümüzden geleceğe de taşınması sağlanmış olacak” dedi.  >>GÖKHAN KOCAASLAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özdilek gönül alıyor
Özdilek gönül alıyor
Nevruz Bayramını kutladılar
Nevruz Bayramını kutladılar