Advert
Advert

GURME

Gurme Köşemizin bu haftaki konuk mekanı beklide Afyonumuzun en eski köftecisi İrfan Usta.

GURME
GURME Admin
Bu içerik 504 kez okundu.

Afpyon’lu olupta bilmeyen yoktur İrfan Ustayı ve o güzel köftesini. Biz biraz daha eskilere gidelim. Bu lezzetin mucidi Ahmet Arpaözü. 1942 yılında Basın Caddesi’nde küçük bir barakada başlamış bu mesleğe. O yıllardan miras bırakmış damak tadını şimdi işin başında olan 4’üncü kuşak torunlarına. Onlarda aynı titizlik ve iş ahlakıyla en iyi şekilde günümüzde mesleklerini icra etmektedirler.

İrfan Usta ilerlemiş yaşına rağmen aynı heyecan ve şevkle o ocağın başında halkımıza hizmet etmekte. İlk mesleğe başladığı yıl 1977. Dile kolay tam 41 yıl.

Mekanın olmazsa olmazı özellikle öğlen saatlerinde uzunca bir köfte sırası. Çokta aldırış etmezsiniz aslında, ne kadar beklerseniz bekleyin. İrfan Ustanın tatlı dile küçük takılmaları. O sıranın çekilmezliğini tatlı gülümsemelere hoş sohbetlere bırakır kendini. Sanırım köfteye tadını veren o mekanda ki samimiyettir çoğu zaman.

Sohbetimiz esnasında İrfan Ustamızdan alamadığımız tek şey köftenin tarifidir. “Etiim kaburgadan çektirir, içine sevgimi katar birde kasabım Kocaşaban’ı değiştirmem” diyerek renk vermez bizlere.

İrfan Ustanın namı öyle yürümüştür ki Afyonlular kadar dışarıdan şehrimize gelen turistlerde bu muhteşem tadın müdavimi olmuşlar. Lokumunu, sucuğunu alıp İrfan Ustadan köfte ekmek yemeden gitmeyen birçok yolcu müşterisi olmuş İrfan Ustamın. İrfan Ustama Gurme Köşesi olarak hayırlı işler, uzun ömürler dileriz. İyi ki varsın Ustam.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Posterler kaldırılacak
Posterler kaldırılacak
Acar’a yoğun ilgi
Acar’a yoğun ilgi