Advert
Advert

Esnafın durumu içler acısı

Afyonkarahisar Kasaplar Ve Sucukçular Odası Başkanı İbrahim Yörük söylenemeyenleri söylemeye devam ediyor. Başkan Yörük, sektörün sıkıntılarını dile getirerek, “Kasap esnafının durumu diğer esnaflar gibi içler acısıdır. Önceden yaptığı satışın yarısını bile yapamamaktadır”

Esnafın durumu içler acısı
Esnafın durumu içler acısı Admin
Bu içerik 647 kez okundu.

Kasaplar ve Sucukçular Odası Başkanı İbrahim Yörük üreticinin üretemez hale geldiğini söyledi. Bir basın açıklaması yapan Başkan Yörük, “Gerek ekonomik olarak yaşanan daralma, gerekse geriden gelen yanlış hayvancılık politikaları sonucu, hayvancılığımızı acınacak hale gelmiş, getirilmiştir. İthal hayvan getirme politikası düzenli bir altyapı ile yapılmadığı için, damızlık hayvanlarımız kesime gitmiştir. Bunun yansıması üretici de ve tüketici de oldukça kötü hissedilmiştir. Afyon'da bugün itibariyle dana karkas kesim fiyatı 27-28 TL civarındadır. İnek kesimi ise 21-22 TL seviyesindedir. Bu fiyatlamalar, üreticinin ve sektörün ihtiyaçlarını karşılamaktan uzaktır” dedi.

Takas ekonomisi

“Sektördeki birçok bileşen bu veya bu gibi nedenlerle batmıştır ya da batmak üzeredir” diyen Başkan Yörük, “Üreticiden kesimciye, kesimciden kasaba, kasaptan lokantaya ve halka kadar herkes bu daralmadan yılmış durumdadır. %100 kapasite ile çalışan bir imalathane bugün %40 üretimle piyasaya tutunmaya çalışmaktadır. Esnaf adeta yaşama savaşı verir hale gelmiştir. Bununla birlikte bu esnafa mal sağlayan üreticiler de aynı kaderi paylaşmaktadır. %100 kapasite ile yapılan üretimde kar edebilecek şekilde yapılanan sektör %40 üretime hatta daha azına mahkûm edilmiştir. Hayvancılık ortada para olmayan süt karşılığında yem et karşılığında yem haline getirilmiş gayrı resmî bir takas ekonomisi ile kimin ne kazandığı görülemez bir hale gelmiştir” dedi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Posterler kaldırılacak
Posterler kaldırılacak
Acar’a yoğun ilgi
Acar’a yoğun ilgi