Advert
Advert

Taytak sorunları anlattı

Milliyetçi Hareket Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, 2019 bütçe görüşmelerinde memleketi Afyonkarahisar’ın sorunlarını dile getirdi.

Taytak sorunları anlattı
Taytak sorunları anlattı Admin
Bu içerik 843 kez okundu.

Milliyetçi Hareket Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, “Afyonkarahisar'da üretilen haşhaş bitkisi bu yıl yağışlardan dolayı ciddi kayba uğramıştır. Özellikle Şuhut, Sandıklı, Kızılören ve Hocalar ilçelerimizdeki haşhaş üreticileri büyük oranda zarar görmüşlerdir. Sadece Sandıklı, Kızılören ve Hocalar'da 20 bin dekara ekilen haşhaşın maalesef sadece 4 bin dekarından ürün alınabilmiştir” dedi.

“Acil önlem alınmalı

Konuşmasına Eber gölündeki kuraklıktan bahsederek devam eden Taytak; “İlimizin temel geçim kaynağı olan hayvancılık ve tarımsal üretim için vazgeçilmez olan suyun toplandığı gerek baraj ve göletlerde, gerekse doğal göllerimizde toplanan sularda kaygı verici derecede azalma dikkati çekmektedir. Bu hususta acil önlemler alınmazsa telafisi imkânsız zararların oluşması kaçınılmazdır. Afyonkarahisar ilimiz sınırları içerisinde bulunan Eber Gölü sıkıntılarını daha önce buradan dile getirmiştim. Eber gölü kuraklık ile karşı karşıyadır. Şuan o bölgede insanlarımız hala giderilmeyen mağduriyetler yaşamaktadır” dedi.

Tarım arazileri zarar gördü

Afyonkarahisar’da meydana gelen yağışlardan söz eden Taytak, “Yine Afyonkarahisar’da 2018 yılında meydana gelen doğal afetlerden bahsetmek istiyorum; 14 haziran 2018 tarihinde; Şuhut ilçe merkezi, Ağızkara, Efe, İsalı  ve yarışlı köylerinde dolu afeti meydana gelmiştir. Hasar tutarı 5.995.604 TL olmuştur. 24 Temmuz 2018 tarihinde; Merkez Işıklar kasabasında meydana gelen aşırı yağış-sel-su baskını afeti hasar tutarı toplamda 1.920.000.000 TL’dir. Bu hasarın 89.829.00 TL’lik kısmı tarımsal alan hasarıdır. 31 Temmuz 2018 tarihinde; İhsaniye İlçesi Yaylabağı ve Döğer Kasabaları, Ayazin, Eskieymir ve Eynihankuzviran köylerinde meydana gelen sel ve dolu afeti hasar tutarı 1.677.509.00 TL,  7 Ağustos 2018 tarihinde; Bolvadin ilçe merkeziyle, Hamidiye köyünde meydana gelen sel ve dolu yağışı felaketi nedeniyle hasar tutarı 750.588.00 TL olarak belirlenmiştir. Toplam hasar miktarının 1.700.000.00 TL’si ödenek olarak gönderilmiştir. Gelen ödenek ilçelere hasar oranlarına göre dağıtılmış ve başvuru süreci devam eden hasarlara ise, ödenek geldiği anda iletileceği bilgisi bize ulaşmıştır.” diyerek hasarları belirtti.

Yatırımlar ne oldu?

Taytak; “Karayolları Genel Müdürlüğünce, yol yapım çalışmaları için bütçeden karayollarına ayrılan ödenekler, bu yatırımları gerçekleştirmek için her geçen yıl daha yetersiz hale gelmektedir. Son bir yıl içerisinde Bolvadin-Çay ilçelerimiz arasında yapımı devam eden yol çalışmasında herhangi bir ilerleme yoktur. Başmakçı-Dinar arasındaki 22 km’lik yolun tüm ölçümleri ve etütleri yapılmış yol yapım çalışmaları başlamamıştır. Bunların yanı sıra Başmakçı’da yapılması planlanan kapalı spor salonu, TOKİ konutları ve hastane yatırımlarına belediyemiz yer tahsislerini ve alt yapı çalışmalarını yapmış olmasına rağmen projelerin yapımı ile ilgili herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Afyonkarahisar’ da sel felaketinden korunmak için yapılan, “taşkın koruması projeleri” 2017 yılında bütün hazırlıkları yapılmasına rağmen hala ihale aşamasına geçirilememiştir. Taşkın korumaların yapılmaması sebebiyle yaşanan sel felaketlerinden çiftçilerimiz çok büyük maddi zararlar görmüştür. İhsaniye İlçemizdeki Kayıhan Göleti yapımı tamamlanmış, sulama kanallarının ihalesi 2017 tarihinde yapılmıştır. Çiftçilerimiz için çok büyük önem arz eden bu proje için bir çalışma yapılmamaktadır. Yine Kayıhan Beldemiz sınırları içerisinde bulunan, Ablak yolu üzeri, Akören yolu ve değirmen önü mevkiinde ihalesi yapılan üç adet köprünün yapımına halen başlanmamıştır. Bu projeler yapılması elzem olan işlerdir.” dedi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bahçeli mola verdi
Bahçeli mola verdi
Hak ettiğimiz yere geleceğiz
Hak ettiğimiz yere geleceğiz