Advert
Advert

İstikameti kaybettik

DP Genel Başkanı ilimiz Milletvekili Gültekin Uysal, 2019 bütçe görüşmeleri devam eden TBMM Genel Kurulu’nda bir konuşma yaptı. Uysal Türkiye’nin dış politikası ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak Türkiye’nin dış politikada istikametini kaybetmiş bir görüntü arz ettiğini ifade etti.

İstikameti kaybettik
İstikameti kaybettik Admin
Bu içerik 1006 kez okundu.

Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, “Bulunduğumuz coğrafya, her dakika çatışmaların tetiklenebildiği bir coğrafya. 2 tane çökmüş ülkeye komşu bir ülke olarak da zaman zaman millî güvenlik endişelerimizi pekiştirecek, katmerlendirecek pek çok hadise de bölgemizde cereyan etmekte.  Böyle bir dönem içerisinde zaman zaman sloganlara sıkışmış, zaman zaman romantizm, tarihi geçmiş vurguları içerisinde bir politika tercih ederek bugünlere kadar geldik. Bugün özellikle Türkiye'nin kudret kapasitesini aşan amaç ve araç uyumu noktasında farklılık gözeten bir dış politik tercihle beraber özellikle Suriye krizinin derinleşmesiyle birlikte Türkiye, daha da derinleşen riskler ve meydan okumalarla da karşı karşıya kaldı. 3,5 milyonu aşan mülteciyi bağrına basmak mecburiyetinde kalması dolayısıyla da pek çok boyutuyla bu krizi yaşıyoruz” dedi.

Değerlendirme yapmalıyız

“Mülteciler konusu başta olmak üzere dış politikamızda çok boyutlu, çok yönlü, çok merkezli değerlendirmeler yapma ihtiyacımız var” diyen Uysal, “Avrupa Birliği’yle müzakere süreçlerimiz sadece mülteciler parantezinde sıkıştığı bir dönemde yaşıyoruz. Özellikle Suriye meselesinin ve Türk dış politikasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, ekonominin nitelikli insan gücü başta olmak üzere tüm milli güç unsurlarıyla beraber dış politikamızı desteklemesi, arkasına bu güç kuvvetlerini koyması gerekirdi. Bugün dışarıdan ve içeriden baktığımızda "tehdidi ikaya muktedir olmak" diye dış politika için önemli bir referans, önemli bir prensip vardır. Geldiğimiz noktada, Türkiye'nin maalesef pek çok sözü yerde kalmıştır ve istikametini kaybetmiş bir görüntü arz etmektedir. Bölgede daha çok ahbap çavuş ilişkileri içerisinde ilişkilerimizi tanzim ederken maalesef Orta Doğu'da Katar'ın dışında belirli derinlikte ilişkilerimizi koruyabildiğimiz bir ülkenin kalmadığını da biliyoruz” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ev ziyaretleri sürüyor
Ev ziyaretleri sürüyor
Ambulans kaza yaptı
Ambulans kaza yaptı