Advert
Advert

Çin Seddi dayanmaz

Doğu Türkistan’da devam eden zulüm nedeniyle ilimizde ki sivil toplum örgütleri bir araya gelerek basın açıklaması yapan STK Platformu adına konuşan Mesut Hızarcı, “Biz inanıyoruz ki, insanlığın onur ve özgürlük savaşı karşısında ne Çin, ne de Çin seddi dayanır”

Çin Seddi dayanmaz
Çin Seddi dayanmaz Admin
Bu içerik 919 kez okundu.

İlimizde ki sivil toplum kuruluşları Doğu Türkistan’da devam eden zulüm için bir araya geldiler. STK Platformu adına konuşan Mesut Hızarcı, “Dini, milli ve tarihi bağlarla sımsıkı bağlı olduğumuz kadim yurt Doğu Türkistan, 1949 yılından beri Çin işgali altında. Ve o günden bu yana Doğu Türkistan’dan feryatlar hiç eksik olmadı. Her alanda onlarca senedir devam eden baskı ve zulmün yanına, ‘toplama kampları’ adıyla bir yenisi daha eklendi. Herhangi bir yargılama yapılmaksızın ve hukuki karar olmaksızın bu toplama kamplarında alıkonulan insanlara fiziki ve psikolojik işkenceler yapılmaktadır. Sözde “yeniden eğitim merkezi” olarak tanımlanan bu kamplarda yetersiz beslenme ve çok geniş çapta sistematik işkenceler yapıldığına dair deliller, BM başta olmak üzere uluslararası kuruluşların elinde mevcuttur. Kamplarda ayrıca yaşlı, çocuk, engelli ve hamile kadınların olduğu rapor edilmektedir”

DNA örnekleri toplanıyor

Hızarcı, “Son iki yılda bölge genelindeki Uygur ve Kazak etnik gruplarından DNA örnekleri toplanması, yoğun izleme faaliyetleri, yurtdışına yönelik ticari faaliyetleri olan kişilerin gözaltına alınması, aralarında Türkiye’nin de olduğu 26 ülkedeki Uygurlarla iletişim kuran herkesin suçlu kabul edilmesi, yurtdışındaki Uygurların ailelerine baskı yapılarak ülkeye dönmelerinin istenmesi, gözaltına alınan insanlardan haber alınamaması ve bölge genelinde parçalanan aileler; Doğu Türkistan’da ihlallerin sistematik hale geldiğini göstermektedir. Bu zulmün temelinde Doğu Türkistan’ı Müslüman Uygur Türklerinden arındırmak yatıyor. Ve bu politikalar aralıksız uygulanıyor. Özellikle 1960’la 1990 arasında başkent Urumçi’nin güney doğusundaki Lop Nor çölünde yapılan atom bombası denemeleri neticesinde on binlerce Uygur Türkü radyoaktif maddeler yüzünden hayatını kaybetti. Şimdilerde ise bizzat Çin Komünist Partisinin geliştirdiği politikalarla insanlar, ya ölüme sürükleniyorlar ya da yerlerinden, yurtlarından ediliyorlar. Biz inanıyoruz ki, insanlığın onur ve özgürlük savaşı karşısında ne Çin, ne de Çin seddi dayanır”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlerim çarpıtıldı
Sözlerim çarpıtıldı
Özel misafirler
Özel misafirler