Tatbikat nefes kesti

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) ve Afet Yönetim Karar Destek Sistemi (AYDES)’ nin bölge düzeyinde uygulamasının test edileceği Afyonkarahisar Afet Müdahale Planı (TAMP Afyonkarahisar) Bölge Tatbikatı İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Arama Kurtarma Birliği yerleşkesinde gerçekleşti.

Tatbikat nefes kesti
Tatbikat nefes kesti Admin
Bu içerik 25818 kez okundu.

Masabaşı ve Saha Tatbikatına Vali Mustafa Tutulmaz’ın yanı sıra İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğg. Özdemir Şan, Vali Yardımcısı Gülihsan Yiğit,  İl Jandarma Komutan Yardımcısı Alb. Tamer Sert, İl Emniyet Müdürü Gürsel Yıldız, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Buldan, İl Afet ve Acil durum Koordinasyon Kurulu Üyeleri, Saha tatbikatına 53 araç ve ekipmanı ile 250 personel katıldı. Sabah Saat: 09.30’da başlayan masabaşı tatbikatta İl Afet Acil durum Müdürlüğünde görevli Jeoloji Mühendisi Hüseyin Sarıkaya’nın İlimizin depremselliği hakkında kısa bilgi vermesiyle başlayan program İl Afet Acil durum Müdürü Mehmet Buldan’ın TAMP ve AYDES hakkında bilgi vermesiyle devam etti. Deprem senaryosunun uygulaması sırasında kurul üyelerine tatbikat sahasından enjektelerle Hizmet Gruplarının çalışmaları aktarıldı.

 Senaryo gereği deprem

Senaryo gereği merkez üssü Sultandağı İlçesi olan 6,1 büyüklüğündeki deprem afetine yönelik gerçekleştirilecek masa başı tatbikatta; Ulusal ve yerel düzeyde yer alan ana ve destek çözüm ortaklarının görev ve sorumluluklarını, Hizmet Gruplarının diğer Hizmet Grupları ile olan ilişkilerini, afet ve acil duruma hazırlık ve müdahale süreçlerini anlatan ve afet ve acil durum anında etkin koordinasyon için gerekli olan Hizmet Grup teşkillerini, ekipman ve insan kaynakları kapasitesini, mevcut durumunu ve ihtiyaç duyulan kapasiteyi sunan TAMP-Afyonkarahisar ile planların bilişim alt yapısını oluşturan AYDES’in bölgesel olarak masa başında uygulanabilirliğini test edildi.

 Hazır olmamız gerekiyor

Masa başı tatbikat sonrasında değerlendirmelerde bulunan Vali Mustafa Tutulmaz, “Bize masa başında anlattıklarınızla afet bu havasını yaşattınız. Yani gerçekten o anda kendimi afet içerisinde hissettim. Gerçekten afet bundan daha kötü oluyor. Tabii ki şimdi biz bunun bir senaryo olduğunu, afet olmadığını biliyoruz. Ama afet sırasında öyle olmuyor. Aynı anda onlarca telefona ve üst düzey yetkiliye cevap vermeye çalışıyorsun. Yani biz afet sırasında her şeyi koordine ediyoruz. Ben Siirt'te 2 tane ciddi afet yaşadım. İkisinde de çok zorlandığımızı hissettim. Hepimiz lütfen bunun bilincinde olalım. Buradaki arkadaşlarımız da muhakkak afetler yaşadı, ama psikolojik olarak buna hazır olmamız gerekiyor. Bizim hazır olmamız gerekiyor ki millete yardımcı olalım.  Yani afetin psikolojisine biz önceden girelim, o anda paniklemeyelim birinci söyleyeceğim şey bu”

Herkes görevini özümsesin

“Onun içinde herkes bu kapsamda görevini özümsesin” diyen Vali Tutulmaz, “Her kurum yetkilisi yeniden bir daha kendi dairesine gittiğinde benim görevim nedir, bu işi nasıl yaparım desin. Buradaki gibi olmuyor onu demek istiyorum yani olay o anda buradaki kadar böyle düzenli işlemiyor. Oradan buradan araya girenler oluyor. Başka ihtiyaçlar hâsıl oluyor. Buradaki senaryonun dışında başka şeyler çıkıyor. Buna bir kere öncelikle hazır olalım çünkü biz deprem ülkesiyiz, biz afet ülkesiyiz. Bu afetlerin tabii ki bir kısmı doğaldır. Belki oluşuna yapılabilecek bir şey yok, ama bir kısmı da biz insanlardan kaynaklanan sıkıntılar da var tabii afetlerde. Eğer tedbiri bilimsel olarak önceden almazsak bu tür afetleri yaşamak durumunda kalırız ve ondan sonra da çoğu zaman kadere sorgu yaparız. İşte şöyle oldu böyle oldu diyerek. Bizim tüm tedbirimizi öncelikle almamız lazım.  Deprem öldürmez, bina öldürür veya ihmal öldürür gibi bir söz vardı. Şimdi buradan özellikle binalar yapılırken onun muhakkak bilimsel altyapısına uymamız lazım. Şimdi biz genelde çabuk unutuyoruz ve şu anda hiçbir şey olmamış gibi hareket ediyoruz”

Sahaya indiler

Daha sonra senaryo gereği saha tatbikatına geçildi. İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulunun gözetiminde gerçekleşen tatbikata Afyonkarahisar’ın yanı sıra Konya, Karaman, Aksaray, Niğde, Denizli, Isparta, Uşak, Kütahya ve Burdur İllerinden ekiplerin katılımı, Kamu kurum ve kuruşların afetteki rollerinin belirlendiği TAMP Afyonkarahisar’ı oluşturan 26 adet Yerel Düzey Hizmet Grupları ve gönüllü arama kurtarma ekipleri UMKE, AKUT, AKUK, İHH ve CEKUTun katılımıyla eş zamanlı olarak sahada icra edildi.  Öğleden sonra da sahadan uzantılı olarak AYDES üzerinden masa başı tatbikatı gerçekleşti. Masa başı ve Saha tatbikatının ardından 2018 yılında ilimizde gerçekleşen Köpekli Arama Timi Yeterlilik sınavında başarılı olan köpeklerin eğiticilerine sertifika ve diğer ödülleri Vali Mustafa Tutulmaz ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gaybubet evlerine baskın
Gaybubet evlerine baskın
Bu kadarda olmaz
Bu kadarda olmaz