Advert
Advert

Yaptırım uygulanacak mı?

Milletvekili Köksal, Plan Bütçe Komisyonunda Afyonkarahisar ve ilçelerinin sorunlarını gündeme getirdi. Köksal, Prof. Dr. Veysel Eroğlu salonunda ki eksikler ile ilgili bakanlık tarafından herhangi bir yaptırımın uygulanıp uygulanmadığını sordu

Yaptırım uygulanacak mı?
Yaptırım uygulanacak mı? Admin
Bu içerik 874 kez okundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, Plan Bütçe Komisyonunda Afyonkarahisar merkez, ilçe ve köylerinin sorunlarını ilgili bakanlara sordu. Plan ve Bütçe Komisyonuna Cumhuriyet Halk Partisi adına katılan Milletvekili Köksal, Afyonkarahisar'ın sorun ve taleplerini gündeme getirerek Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turan'a Çay, Bolvadin, Bayat, Şuhut ilçelerindeki çalışmalar ile Afyonkarahisar-Ankara Yüksek Hızlı Tren projesinin neden bitirilemediğini sordu.

Neden bitirilemedi

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turan'a Afyonkarahisar-Ankara Yüksek Hızlı Tren projesinin süresinin sürekli uzatıldığı halde neden bitirilemediğini ve Ankara-İzmir karayolunun söz verildiği halde neden Afyonkarahisar’dan geçirilmediğini de soran Köksal, "Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Projesi'nin ilk etabı olan Ankara-Afyonkarahisar kesiminin altyapı inşaat sözleşmesi 11 Haziran 2012 tarihinde imzalandı. Projenin toplam maliyetinin 4 milyar lira olacağı açıklandı. Afyon-Ankara etabının ise maliyetinin 700 milyon lira olduğu belirtildi. Yapım işi için sözleşmede bin seksen gün verildi, hatta yüklenici firma Sigma-Burkay-Makimsan-YDA temsilcisi Hüseyin Arslan altı ay erken bitirme sözü dahi verdi. Şimdi, sözleşmedeki bu taahhütlere baktığımızda bin seksen gün yani üç yıl içinde bitirilmesi gereken Ankara-Afyon hızlı tren hattı 2018'in şu son günlerine geldiğimizde hâlâ daha bitirilememiştir”

Zarar ne kadar

Kütahya Altıntaş'a yapılan Kütahya Zafer Havalimanı'nın 50 milyon euroya mal olduğunun önemle altını çizen Köksal, "Afyonkarahisar'a müjde olarak duyurulan ama sonrasında Kütahya Altıntaş'a yapılan Kütahya Zafer Havalimanı'nın maliyeti 50 milyon euroya mal olmuşken işletici firmaya niçin 190 milyon euro garanti verilmiştir ve bakın, bu havalimanından faydalanması düşünülen Afyonkarahisar, Uşak ve Kütahya illerinin toplam nüfusu 1 milyon 600 bin iken onuncu yıl garantisinde iç hatlarda 775 bin 137, dış hatlarda 542 bin 596 yolcu garantisi neden verilmiştir? Yani ilkokul birinci sınıfa giden bir çocuk bile bu kadar yolcunun o havalimanından uçmayacağını bildiği hâlde neden bu öngörü bilinmemiş ve bile bile bu şekilde zarara uğratılmıştır? şeklinde konuştu.

Bakanlığınız ne düşünüyor?

Veysel Eroğlu Spor Salonu'nda yaşanan sıkıntıları da dile getiren Köksal, "Afyonkarahisar merkezde yapımı tamamlanın ancak FİBA'nın ve Afyonkarahisar Valiliğinin uyarılarına rağmen eksiklikleri giderilmediği için ve FİBA'nın aradığı standartlara uyulmadığı için önemli karşılaşmaların yapılamamış olduğu Veysel Eroğlu Spor Salonu'nda da eksikleri yerine getirmeyen, özensiz davranan ve bu yüzden önemli karşılaşmaların oynanmasına engel olanlarla ilgili Bakanlıkça bir yaptırım uygulayacak mısınız? Bu konuda Bakanlığınız ne yapmaya düşünüyor?" dedi. Ahmet IŞIK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlerim çarpıtıldı
Sözlerim çarpıtıldı
Özel misafirler
Özel misafirler